W Kaliszu nie będzie strajku nauczycieli. Lekcje zgodnie z planem

Polska
W Kaliszu nie będzie strajku nauczycieli. Lekcje zgodnie z planem
Polsat News

Nauczyciele w Kaliszu nie włączą się czynnie do planowanego na piątek ogólnopolskiego strajku pracowników oświaty przeciwko wprowadzanej reformie edukacji.

Kaliski oddział terenowy ZNP poinformował, że zarząd oddziału nie wdrożył procedury i nie przyjął uchwały o wejściu w spór zbiorowy. - Dlatego strajk w Kaliszu byłby nielegalny, więc strajku nie będzie - powiedział prezes ZNP w Kaliszu Jacek Michalski.

 

Naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta Kalisza Mariusz Witczak powiedział, że dwa tygodnie temu prezes terenowego ZNP poinformował go, że nauczyciele w Kaliszu nie przyłączą się aktywnie do strajku. - Tylko mnie poinformował, nie tłumaczył tej decyzji, a ja nie pytałem - powiedział Witczak.

 

ZNP domaga się podwyżek

 

Z informacji PAP wynika, że w Kaliszu niewielu dyrektorów szkół wyraziło gotowość do włączenia się do strajku.

 

Decyzję o przeprowadzeniu ogólnopolskiego strajku nauczycieli i innych pracowników oświaty Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął na początku marca. ZNP domaga się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników, i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - także finansowe - nie zmienią się na niekorzyść. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

 

MEN wielokrotnie podkreślał, że nie jest stroną sporu, w jaki wszedł Związek Nauczycielstwa Polskiego; tylko dyrektorzy szkół. W opinii wiceszefowej MEN Marzeny Machałek, "protest nie będzie miał szerokiego wymiaru", ponieważ - jak oceniła - "absolutna" większość nauczycieli i rodziców go nie popiera.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie