Sąd aresztował byłą prezydent Korei Płd. Zamieszana w skandal korupcyjny

Świat
Sąd aresztował byłą prezydent Korei Płd. Zamieszana w skandal korupcyjny
PAP/EPA/AHN YOUNG-JOON /

Sąd w Seulu, przed którym stawiła się w czwartek rano była prezydent Park Geun Hie, zaaprobował wniosek prokuratury z 27 marca i wydał nakaz jej aresztowania. Poinformowały o tym lokalne media.

Była prezydent, która zgodnie z decyzją Trybunału Konstytucyjnego z 10 marca o utrzymaniu w mocy decyzji o impeachmencie została pozbawiona władzy, zostanie przewieziona do centralnego aresztu, gdzie może być przetrzymywana do 20 dni nim prokuratura przedstawi zarzuty na piśmie.

 

Zamieszana w wielki skandal korupcyjny Park Geun Hie nie sprawuje urzędu od 9 grudnia, kiedy to południowokoreański parlament opowiedział się za jej odsunięciem od władzy w związku z oskarżeniami o płatną protekcję i korupcję.

 

Zmowa z przyjaciółką

 

Byłej prezydent zarzucono nadużycie konstytucyjnych uprawnień poprzez zmowę z przyjaciółką Czoi Sun Sil; jest ona oskarżona o wywieranie nacisków na duże przedsiębiorstwa, aby wpłacały pieniądze do fundacji, które wspierały inicjatywy polityczne prezydent Park.

Czoi Sun Sil zarzucono próby wyłudzenia olbrzymich sum pieniędzy od czołowych koncernów południowokoreańskich, w tym od Samsunga. Niektórzy przedstawiciele kierownictwa Samsunga również są zamieszani w skandal.

 

Czoi zaprzecza wszelkim zarzutom i twierdzi, że nie działała w zmowie z prezydent Park. Południowokoreańska prokuratura uważa jednak, że obie panie były zamieszane w skandal.

 

Ujawniony w ubiegłym roku w Korei Południowej wielki skandal korupcyjny wyprowadził na ulice miliony ludzi, którzy domagali się odejścia Park, a także sparaliżował pracę rządu w Seulu.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie