Rok więzienia za tweety o zamachu sprzed lat. Sąd uznał, że gloryfikują terroryzm

Świat
Rok więzienia za tweety o zamachu sprzed lat. Sąd uznał, że gloryfikują terroryzm
kira_95/Twitter.com

21-letnia Casandra Vera komentowała na swoim koncie wydarzenia związane z zamachem na premiera za rządów generała Franco w 1973 roku. Sąd karny uznał, że wypowiedzi obrażają pamięć ofiar zamachu. Za tweety z lat 2013-2016 kobiecie wymierzono karę ograniczenia wolności, ale prawdopodobnie wyrok nie będzie wykonany.

Na swoim koncie kira_95 Casandra Vera przedstawia się jako studentka historii, feministka i osoba transpłciowa.

 

W latach 2013-2016 Vera zamieszczała tweety dotyczące zamachu na admirała Luisa Carrero Blanco. Premier w rządzie Franco zginął w 1973 roku w wybuchu samochodu pułapki w Madrycie. Uważa się, że śmierć najbliższego współpracownika Franco przyspieszyła przejście z rządów autorytarnych do demokracji.

 

Zamach zorganizowała separatystyczna organizacja Eta (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność - red.). Eksplozja była tak potężna, że auto wyleciało 35 metrów w powietrze i wylądowało w patio klasztoru jezuickiego. Na miejscu zginęli Blanco, kierowca i agent ochrony.  

 

Premier jako astronauta

 

Kobieta twierdzi, że tweety były utrzymane w żartobliwym tonie i nie wyrażały aprobaty dla ETA.

 

W jednym z nich napisała, że organizacja terrorystyczna przygotowała zamach w połączeniu z programem kosmicznym, na innym zamieściła zdjęcie astronauty z doklejoną twarzą Blanco, który znajduje się na powierzchni księżyca z flagą dyktatury.

 

Interesowało ją też, czy "premier wrócił do przyszłości swoim samochodem?".

 

Według sądu wypowiedzi obraziły pamięć ofiar zamachu i gloryfikowały terroryzm. Sąd wydał wyrok roku pozbawienia wolności. Prawdopodobnie nie będzie jednak wykonany, bo przestępstwa dokonano bez użycia przemocy a orzeczona kara więzienia nie przekracza 2 lat.

 

Wnuczka admirała broni internautki

 

Wyrok wywołał w Hiszpanii wiele kontrowersji, a Vera otrzymała liczne wyrazy wsparcia. Gdy ogłaszano wyrok towarzyszył jej lider lewicowej partii Podemos.

 

  

Lucía Carrero-Blanco, wnuczka premiera Blanco, w liście do hiszpańskiego dziennika "El Pais" napisała, że żarty autorki były w złym guście, ale "przeraża ją życie w społeczeństwie, w którym wolność słowa, jakkolwiek godnego pożałowania, może prowadzić do więzienia".

 

The Guardian, El Pais, rp.pl, polsatnews.pl

mta/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze