Przemyt 200 kg haszyszu i 15,5 tony tytoniu. Polscy i hiszpańscy policjanci ujęli gangsterów

Polska

Ponad 200 kg haszyszu i 15,5 tony tytoniu oraz fabryki produkujące papierosy w Polsce i Hiszpanii zabezpieczyły polskie i hiszpańskie służby w wyniku międzynarodowej akcji koordynowanej przez Europol - poinformował w komendant CBŚP insp. Kamil Bracha.Grupa naraziła Skarb Państwa na wielomilionowe straty.

- Główny kierunkiem działania grupy była przestępczość ekonomiczna, akcyzowa i narkotykowa na terenie Unii Europejskiej - powiedział insp. Bracha.

 

Policjanci ustalili, że z Hiszpanii do Polski zmierza ciężarówka z pomidorami, w której ukryty ma być haszysz. TIR został zatrzymany po wjeździe do Polski. W jego naczepie znaleziono 200 paczek z haszyszem o wadze 216 kg. Czarnorynkową wartość zabezpieczonych narkotyków oszacowano na ponad 3,2 mln zł.

 

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa zajmowała się także produkcją papierosów. Jedna z fabryk została zlikwidowana w Polsce, druga z Hiszpanii. Podczas tych akcji zabezpieczono w sumie 15,5 tony tytoniu.

 

Polscy policjanci zatrzymali w sumie siedem osób. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła im zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu znacznej ilości narkotyków i przestępstw karno-skarbowych. Decyzją sądu wszyscy zostali aresztowani. Grozi im do 15 lat więzienia.

 

Specjaliści od nielegalnych papierosów

 

Jak wynika z ustaleń śledczych działająca w kilku krajach grupa miała multiprzestępczy charakter; wyspecjalizowała się m.in. w nielegalnej produkcji i obrocie papierosami.

 

Jedna z fabryk została zlikwidowana w Elche, położonym między Murcją a Alicante, na południowym wschodzie Hiszpanii.

 

Polscy przestępcy uruchamiają nielegalne wytwórnie za granicą

 

- Gdyby tytoń zabezpieczony przez policjantów zarówno w Hiszpanii, jak i w Polsce trafił na rynek, Skarb Państwa mógłby ponieść straty wysokości co najmniej 15,5 mln złotych - powiedział nieoficjalnie jeden z oficerów policji.

 

- Obserwujemy trend przenoszenia się grup przestępczych poza granice Polski. Polskie grupy przestępcze próbują otwierać fabryki nielegalnych papierosów w innych krajach Europy - dodał.

 

Tylko w 2016 r. CBŚP zlikwidowało 26 fabryk papierosów i 46 wytwórni krajanki tytoniowej. Zatrzymano w sumie 540 osób trudniących się tym procederem.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie