Prochy Kim Dzong Nama zostaną odesłane do Korei Północnej

Świat
Prochy Kim Dzong Nama zostaną odesłane do Korei Północnej
PAP/EPA/STRINGER

Prochy Kim Dzong Nama, zamordowanego w lutym w Malezji przyrodniego brata północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una, zostaną odesłane do Korei Płn. - uzgodniły oba kraje. Poinformował o tym w czwartek premier Malezji Najib Razak. Nie sprecyzował, kiedy nastąpi odesłanie prochów, ani nie wymienił nazwiska zamordowanego.

Korea Płn. mówi o prochach Kima Czola - bo dyplomatyczny paszport na takie nazwisko miał przy sobie zamordowany brat przyrodni północnokoreańskiego przywódcy.

 

Oba kraje zniosły też wzajemny zakaz podróży nałożony na przebywających w każdym z nich obywateli tego drugiego państwa. Dzięki temu dziewięciu malezyjskich dyplomatów zatrzymanych w Korei może z Pjongjangu wrócić do domu.

 

Krytykował północnokoreański reżim

 

Kim Dzong Nam został zabity 13 lutego na lotnisku w Kuala Lumpur za pomocą gazu bojowego VX. Według wywiadu Korei Płd. zabójstwo zlecił Kim Dzong Un. Kim Dzong Nam żył na uchodźstwie w należącym do Chin Makau i znany był przede wszystkim z hulaszczego trybu życia; krytykował też reżim północnokoreański i jego przywódcę. Nie pretendował do władzy, jednak jako najstarszy syn rodu rządzącego Koreą Płn. mógł być przez Kim Dzong Una uznawany za potencjalne zagrożenie.

 

Choć Malezja nigdy bezpośrednio nie oskarżyła Korei Północnej o to zabójstwo, wielu spekuluje, że stoi za nim Pjongjang. Eksperci mówią, że gaz bojowy VX użyty do zabicia Kim Dzong Nama był prawie na pewno produkowany w nowoczesnym laboratorium i Korea Północna ma wielkie ilości broni chemicznej.

 

Zakazy opuszczania kraju

 

Po otruciu przyrodniego brata północnokoreańskiego dyktatora nastąpiło drastyczne pogorszenie relacji między Koreą Północną a Malezją. 7 marca Korea Północna zakazała obywatelom malezyjskim opuszczania kraju, na co rząd w Kuala Lumpur zareagował analogicznym zakazem, obejmującym obywateli północnokoreańskich przebywających w Malezji.

 

Na mocy obowiązującego dotychczas dwustronnego porozumienia obywatele Malezji byli wśród nielicznych obcokrajowców, którzy mogli swobodnie podróżować do izolowanej od świata Korei Płn.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie