Szczerski: prezydenci Polski i Ukrainy pozostają w kontakcie ws. ataku na konsulat

Polska
Szczerski: prezydenci Polski i Ukrainy pozostają w kontakcie ws. ataku na konsulat
PAP/Jakub Kamiński

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą zaprosił polskich specjalistów do udziału w wyjaśnianiu ataku na polski konsulat w Łucku - poinformował w środę prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak podkreślił prezydenci pozostają w kontakcie.

Szczerski poinformował na briefingu po rozmowie obu szefów państw, że prezydent Poroszenko nakazał wzmocnienie polskich placówek dyplomatycznych i miejsc pamięci. - Ta ochrona ma być wzmocniona natychmiast - dodał minister.

 

Według niego prezydent Poroszenko zaprosił polskich specjalistów do udziału w wyjaśnianiu okoliczności ataku. - To będzie teraz przedmiotem działań, żeby to zaproszenie zrealizować i żeby polscy specjaliści także brali udział w dochodzeniu do przyczyn tego wydarzenia - zaznaczył.

 

"Kontakt między prezydentami będzie kontynuowany"

 

- Pan prezydent Poroszenko zadeklarował także panu prezydentowi Dudzie, że w przyszłym tygodniu będzie ponownie dzwonił w tej sprawie i poinformuje o postępach śledztwa - podkreślił Szczerski. - Kontakt między prezydentami będzie kontynuowany - dodał minister.

 

Jak zaznaczył, prezydent Duda uważa sytuację za poważną i oczekuje od strony ukraińskiej zdecydowanych kroków. - Atak na placówkę dyplomatyczną każdego państwa (...) należy traktować z najwyższą powagą i najwyższą stanowczością - zaznaczył.

 

W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba Konsulatu Generalnego Polski w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy. Uszkodzona została elewacja budynku, nikt nie ucierpiał.

 

Ambasador Ukrainy w Polsce wezwany do MSZ

 

W związku z atakiem do MSZ został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce. Po spotkaniu resort poinformował, że do czasu spełnienia oczekiwań strony polskiej ws. ochrony przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych wszystkie polskie urzędy konsularne na Ukrainie pozostaną zamknięte.

 

Oburzenie w związku z ostrzelaniem konsulatu wyraził prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Poroszenko polecił też wzmocnienie ochrony zagranicznych placówek dyplomatycznych i ambasad na Ukrainie.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie