Soloch: informację o redukcji sił w Eurokorpusie posiadamy od dłuższego czasu

Polska
Soloch: informację o redukcji sił w Eurokorpusie posiadamy od dłuższego czasu
Ctruongngoc/Wikimedia Commons/ CC-BY-SA-3.0

- Prezydent Andrzej Duda nie jest zaniepokojony informacją o ograniczeniu przez Polską zaangażowania w Eurokorpusie (EC)- powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. - Informacje na temat redukcji posiadamy już od dłuższego czasu - dodał.

W środę w wywiadzie w RMF FM Soloch pytany był m.in., czy prezydent popiera decyzję o ograniczeniu polskiego udziału w Eurokorpusie oraz czy nie chce, by Polska była pełnoprawnym jego członkiem.

 

Decyzja w kontekście NATO

 

- Pan prezydent został poinformowany o decyzji redukcji naszej obecności (...) i przyjął tę informacje do wiadomości, ponieważ tę decyzję - to jest decyzja ministra obrony narodowej - traktował szerzej w kontekście w ogóle naszej polityki, również polityki związanej z obsadzaniem etatów i struktur natowskich - powiedział.

 

Dopytywany, czy prezydent jest zaniepokojony tą decyzją, powtórzył: "Tę decyzję przyjął i widzi ją bardziej w kontekście naszej całościowej polityki, jeśli chodzi o nasze uczestnictwo w strukturach NATO. To nie była decyzja, która wzbudziłaby jakieś szczególne zaniepokojenie pana prezydenta".

 

Informacja podana w ubiegłym roku

 

Soloch przypomniał, że Polska starała się, by stać się państwem ramowym EC "przed decyzjami implementacyjnymi szczytu NATO, przed dyskusją dotyczącą systemu dowodzenia NATO, który ulegnie zmianom".

 

- To, czy będzie Eurokorpus i jak ważny będzie Eurokorpus, to się jeszcze okaże - zaznaczył.

 

Szef BBN mówił także, że informacje na temat zredukowania polskiego zaangażowania w Eurokorpus "posiadamy już od dłuższego czasu". - Jeszcze w ubiegłym roku otrzymaliśmy informacje, że zamierzamy ograniczyć liczbę naszych oficerów w Eurokorpusie (...), i te istotne ograniczenie będą do 2021 roku - mówił.

 

Rezygnacja ze statusu państwa ramowego

 

Soloch podał, że obecnie w Eurokorpusie jest ponad 100 polskich oficerów. Pytany, do ilu liczba ich zostanie ograniczona, powiedział: "W tej chwili przewidywania dotyczą kilku oficerów, ta liczba nie jest dokładnie określona".

 

We wtorek RMF FM podało, że "szef MON Antoni Macierewicz wyprowadza Polskę z Eurokorpusu". AFP poinformowała, że Polska chce się wycofać z EC w ciągu trzech lat.

 

Informacjom zaprzeczył szef MON Antoni Macierewicz, wiceminister obrony Bartosz Kownacki i rzecznik rządu Rafał Bochenek.

 

W komunikacie resortu obrony napisano, że Polska nie wycofuje się z Eurokorpusu, zrezygnowała jednak ze statusu państwa ramowego i w ciągu kilku lat zredukuje zaangażowanie w tę jednostkę. MON zapewniło, że decyzje zostały wstępnie uzgodnione z partnerami w Eurokorpusie.

 

Decyzja tłumaczona m.in. zadaniami w ramach NATO

 

Decyzje te resort obrony uzasadnił koniecznością redukcji zaangażowania "w związku ze zwiększeniem obciążeń dla sił zbrojnych wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie, w tym wzmacnianiem flanki wschodniej NATO w kontekście obrony kolektywnej".

 

Tłumaczono ją także zmianą charakteru aktywności Eurokorpusu, "który zamierza osłabić rolę EC w odniesieniu do realizacji zadań w ramach NATO, w tym zwłaszcza obrony kolektywnej" oraz "zbyt znaczącym zaangażowaniem i przeznaczeniem zbyt wielu zasobów w stosunku do innych państw ubiegających się o status państwa ramowego".

 

Może uczestniczyć w operacjach NATO lub UE

 

Eurokorpus został powołany w 1992 r., działalność rozpoczął w roku 1993, początkowo jako jednostka francusko-niemiecka; obecnie jest wielonarodowym związkiem taktycznym, otwartym dla państw UE i NATO.

 

Jego państwa ramowe - decydujące o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji - to oprócz krajów założycielskich Belgia, Hiszpania i Luksemburg.

 

Państwami stowarzyszonymi - o ograniczonych obowiązkach i prawach - są Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska, która ubiegała się o status państwa ramowego. Jak planowano kilka lat temu, miał on zostać osiągnięty w 2016 r., potem przesunięto tę datę na rok 2017. Obecnie w dowództwie EC służy ok. 120 polskich wojskowych. Do byłych państw stowarzyszonych należą Austria, Finlandia i Kanada.

 

Eurokorpus może zostać użyty w operacjach wojskowych NATO lub Unii Europejskiej i która wystawia wojska do sił odpowiedzi NATO. Eurokorpus uczestniczył w misjach SFOR w Bośni i Hercegowinie oraz KFOR w Kosowie, dwukrotnie dowodził też natowską operacją ISAF w Afganistanie. Dowódcą Eurokorpusu jest obecnie hiszpański generał broni Alfredo Ramirez.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie