"Pełzający Polexit następuje od grudnia 2015 roku". Zalewski w programie #DorotaGawrylukZaprasza

Polska

- Nie może być wspólnego rynku, Schengen, polityki azylowej czy handlowej, jeżeli jeden z krajów jest tak odmienny, że traci zaufanie i nie można dalej z nim normalnie współpracować - powiedział w programie #DorotaGawrylukZaprasza b. eurodeputowany Paweł Zalewski. Polityk PO podkreślił, że istotą wspólnoty są "rządy prawa, sytuacja, w której to prawo rządzi politykami, a nie politycy prawem".

- PiS niszcząc Trybunał Konstytucyjny, przyjmując szereg ustaw sprzecznych z konstytucją, ale także tworząc system, który jest całkowicie niepasujący do standardów, które są w Unii, całkowicie nas wypycha z UE - stwierdził Zalewski.

 

"PiS przekonywał Polaków, by głosowali za Polską w UE"

 

- To Platforma Obywatelska w czerwcu 2015 roku złamała konstytucję uchwalając ustawę o TK, co jeszcze Trybunał składem wybieranym przez większość Platformy i PSL orzekł - odpowiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan na argument Pawła Zalewskiego.

 

Stwierdził też: - Nie widzę związku między histeryczną oceną opozycji naszych rządów, a wyjściem Polski z Unii Europejskiej.

 

- Żeby Polska wyszła z Unii Europejskiej trzeba przeprowadzić referendum. Nie wiem czy pani wie, jaka partia zgłosiła postulat w zeszłym roku na temat członkostwa w Unii Europejskiej: Platforma Obywatelska ustami Grzegorza Schetyny - poinformował polityk PiS.

 

Bielan przypomniał, że "PiS w 2004 roku, razem z Pawłem Zalewskim, przekonywał Polaków do tego, żeby Polska wstąpiła do Unii Europejskiej".

 

Argumenty gości w pierwszej części programu:

 

 

"Na Eurokorpus nas nie stać", ale "im więcej struktur, tym lepiej"

 

 

Według gen. Dariusza Wrońskiego, "przesadzamy z atmosferą" wokół tematu Eurokorpusu. - Rzeczywiście państwa ramowe, które tworzą ETC, już dawały kilkukrotnie sygnały, że zmienią swoją liczebność udziału w Eurokorpusie. Finlandia jako pierwsza, a następnie Kanada i Austria opuściły EC i przy tej okoliczności nie było żadnej wrzawy - dodał.

 

Gen. Waldemar Skrzypczak stwierdził natomiast, że "nas na Eurokorpus po prostu nie stać". - Decyzja ta wynika z tego, że nam brakuje oficerów, profesjonalnej kadry do tego, żeby do tych dowództw delegować oficerów - dodał.

 

Skrzypczak przypomniał, że zgodnie z ustaleniami szczytu NATO w Warszawie, Polska musi sformować Dowództwo Wielonarodowej Dywizji w Elblągu. - Tam potrzebujemy 150 oficerów - zaznaczył. Generał podkreślił, że mamy w armii dużo wakatów w Sztabie Generalnym, co jest konsekwencją licznych odejść wojskowych z armii. - Trzeba ściągnąć ludzi z zagranicy, którzy te luki muszą wypełnić - stwierdził.

 

Generał zwrócił również uwagę na "wyraźny brak strategii informacyjnej MON". Jego zdaniem, sytuacja kiedy każdy kto występuje w telewizji mówi inaczej o Eurokorpusie i jest nieprzygotowany, to wyraźne błędy strategii ministerstwa.

 

- Im więcej struktur, gdzie jesteśmy, tym lepiej dla Polski - podsumował Skrzypczak. Jego zdaniem, Eurokorpus daje możliwość przygotowania naszych oficerów do funkcjonowania w sztabach wielonarodowych.

 

Sonda programu #DorotaGawrylukZaprasza

 

W sondzie na głównej stronie portalu polsatnews.pl pytaliśmy: czy PiS chce wyprowadzić Polskę z UE? Głosować można było do godziny 22:00. 

 

Większość biorących udział w głosowaniu - 59,8 proc. - uznało, że taki jest cel Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwnego zdania było 40,2 proc. uczestników sondy.

 

Informacje, zdjęcia oraz materiały wideo związane z #DorotaGawrylukZaprasza można znaleźć na FacebookuTwitterze oraz Instagramie.    

 

Wszystkie wydania programu będą dostępne na portalu polsatnews.pl, w zakładce "Nasze Programy".

 

Polsat News, polsatnews.pl

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie