"Kryzys lub działanie na szkodę Polski". Petru apeluje do prezydenta o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Polska

"W związku z budzącymi niepokój działaniami Ministra Obrony Narodowej, apeluję do Pana o zwołanie w tej szczególnej sytuacji posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w celu przekazania jej członkom informacji o stanie polskiej armii oraz podjęcia dialogu na temat bezpieczeństwa Polski i działań Ministra Obrony Narodowej" - napisał do prezydenta Andrzeja Dudy lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Jak wyjaśnił Petru w liście, szczególny niepokój budzą doniesienia prasowe, powołujące się na wypowiedź rzecznika Eurokorpusu pułkownika Vicente Dalmau, że polski rząd podjął decyzję o rezygnacji Polski ze statusu "państwa ramowego", by pozostać w strukturach Eurokorpusu jako "państwo stowarzyszone".
 
"To ważna informacja z punktu widzenia polityki obronnej i bezpieczeństwa Polski. Zmniejszenie zaangażowania polskich Sił Zbrojnych w strukturach europejskiej jednostki to niestety kolejna forma osłabiania zdolności obronnych polskiej armii. Niepokój o bezpieczeństwo Polaków powodują również masowe odejścia kluczowych generałów i pułkowników, stan kadr w polskiej armii, dezorganizacja struktury dowodzenia (zmiany objęły 90 proc. stanowisk dowódczych w Sztabie Generalnym oraz 82 proc. w Dowództwie Generalnym) oraz wstrzymywanie zakupu nowych śmigłowców wielozadaniowych" - napisał szef Nowoczesnej.
 
"Bolszewicka czystka armii"
 
- (...) To wszystko oznacza, że mamy do czynienia albo z ogromnym kryzysem, albo działaniem na szkodę Polski - powiedział Petru w środę podczas briefingu przed Pałacem Prezydenckim.
 
I dodał: - Jako szef partii opozycyjnej domagam się zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz o tego, aby minister Macierewicz zarówno nam, ale również prezydentowi wyjaśnił, o co chodzi w tym wszystkim.
 

Petru wyraził przekonanie, że prezydent "podziela nasz niepokój i jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych podejmie odpowiednie kroki i zwoła posiedzenie RBN w najbliższym możliwym terminie".

 

Podkreslił, że Nowoczesna stoi na stanowisku, iż Polska "dzisiaj w kwestiach obronności powinna się angażować w Eurokorpus a nie redukować swoje w nim zaangażowanie".

- Jeśli jakieś państwo chce osłabić swojego przeciwnika to zaczyna od dezorganizacji struktury dowodzenia. Ta bolszewicka czystka w armii, której dokonuje Macierewicz, to jest właśnie dezorganizacja dowodzenia - podkreślił Sekretarz Generalny Nowoczesnej poseł Adam Szłapka.
 

"Posiedzenia RBN nie będzie"

 

Według relacji reporterki Polsat News Miry Skórki rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Marek Magierowski nie chciał w środę rozmawiać z dziennikarzami. Miał jedynie powiedzieć, że posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego nie będzie.

 

 
polsatnews.pl, fot. PAP/Jakub Kamiński
dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie