Karczewski: będziemy dbać, by Polacy na Wyspach mieli zagwarantowane prawa socjalne

Polska
Karczewski: będziemy dbać, by Polacy na Wyspach mieli zagwarantowane prawa socjalne
PAP/Rafał Guz

Będziemy bardzo dbać, o to, żeby po Brexicie Polacy w Wielkiej Brytanii mieli zagwarantowane prawa socjalne, które mieli do tej pory - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Brytyjski rząd rozpoczyna właśnie negocjacje ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Karczewski był pytany na środowym briefingu, jak widzi przyszłość Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich. - Będziemy zabiegać o to, aby ta przyszłość była pewna, aby Polacy mieli zagwarantowane te prawa socjalne, które obowiązują i które mieli do tej pory. Będziemy o to bardzo dbać - zadeklarował marszałek.

 

Jak dodał wizyta prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Londynie, działalność premier Beaty Szydło oraz inne spotkania ze stroną brytyjską były i będą poświęcone zagwarantowaniu praw Polaków.

 

Uruchomienie procesu negocjacji o warunkach Brexitu

 

W środę brytyjski rząd oficjalnie składa notyfikację o zamiarze opuszczenia Unii Europejskiej. To uruchomi proces negocjacji o warunkach Brexitu. Zgodnie z Traktatem Lizbońskim Wielka Brytania powinna opuścić UE najpóźniej dwa lata po rozpoczęciu procedury, czyli 29 marca 2019 roku. Bruksela zapewnia od dawna, że jest dobrze przygotowana do rozmów.

 

Oczekuje się, że po przekazaniu przez brytyjską premier Theresę May notyfikacji w sprawie Brexitu, szef Rady Europejskiej Donald Tusk w ciągu 48 godzin odpowie na list z Londynu.

 

Wstępny projekt wytycznych do negocjacji o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii z UE otrzymają też placówki dyplomatyczne 27 unijnych państw.

 

Na najbliższy piątek zaplanowane jest pierwsze spotkanie ambasadorów "27" w sprawie planu prac związanych z Brexitem.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie