Szef MON do żołnierzy NATO: wasza obecność nie jest przejawem dążenia do agresji

Polska

- Odwrotnie, wasza obecność jest odpowiedzią na zagrożenie agresją, jaka wisi nad Polską i innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej - podkreślił minister Antoni Macierewicz, który spotkał się z żołnierzami Paktu Północnoatlantyckiego podczas pikniku NATO w Piotrkowie Trybunalskim.

- Batalionowe grupy bojowe rozlokowywane teraz na terenie wschodniej flanki NATO - Estonii, Łotwy, Litwy, Polski po Rumunię - są po to, by odstraszać i bronić. To jest wasze zadanie - podkreślił minister.

 

"Zwieńczenie wielkich zmian"

 

- Stoimy w miejscu szczególnym, na placu Jana Pawła II, które symbolizuje tę największą postać w historii Polski i jedno z największych w historii Europy i świata. Człowieka, który w swojej wielkiej homilii z 1979 r. powiedział: "Niech stąpi duch twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". Otworzył tym drogę do wielkich przemian, których dzisiaj przeżywamy zwieńczenie - powiedział szef MON i po chwili dodał: "Bo rzeczywiście oblicze ziemi zostaje odnowione. Polska, tak długo pozostająca pod sowiecką okupacją, dzisiaj może wreszcie powiedzieć: jesteśmy bezpieczni".

 

- Chcę jasno powiedzieć: zawdzięczamy to wam żołnierze z Alabamy, Teksasu, innych miejsc USA, Zjednoczonego Królestwa, Rumunii, całego NATO. Dziękujemy - zwrócił się do żołnierzy szef MON.

 

Rosomaki, Strykery, Leopardy w Piotrkowie

 

W ramach pikniku mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego mają okazję zobaczyć m.in. siedmiometrowe amerykańskie transportery opancerzone Stryker, transportery Rosomak, czołg "Leopard" oraz blisko stu żołnierzy w pełnym ekwipunku. Na uczestników imprezy czeka wojskowa grochówka.

 

Wydarzenie wpisuje się w cykl imprez związanych z 800-leciem Piotrkowa Trybunalskiego. Jest też jednym z trzech pikników, w którym udział biorą żołnierze z batalionu NATO, który przemierza Polskę w drodze do Orzysza (Warmińsko-Mazurskie). Pierwsza impreza odbyła się w poniedziałek we Wrocławiu, trzecia ma się odbyć w środę w Warszawie-Wesołej.

 

Decyzję o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r.

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie