Śmierć córki Bartłomieja Bonka. Rodzice dostaną łącznie 1 mln zł zadośćuczynienia za błąd lekarski

Polska
Śmierć córki Bartłomieja Bonka. Rodzice dostaną łącznie 1 mln zł zadośćuczynienia za błąd lekarski
Polsat News

- Sąd Okręgowy w Opolu przyznał pół miliona zł zadośćuczynienia rodzicom małej Julii, która zmarła na skutek błędu lekarzy - poinformował we wtorek rzecznik prasowy sądu Daniel Kliś. Oznacza to, że szpital ma wypłacić łącznie 1 mln zł, ponieważ wcześniej częściowo uznał powództwo rodziców. Wyrok nie jest prawomocny.

Proces dotyczył błędu lekarskiego, którego ofiarą padła córka polskiego medalisty Bartłomieja Bonka. Dziewczynka przyszła na świat wraz z siostrą bliźniaczką w listopadzie 2012 roku w Samodzielnym Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu. Pierwsza z bliźniaczek urodziła się zdrowa, druga - Julia - miała niedotlenienie mózgu, w którego wyniku zmarła piętnaście miesięcy później.

 

Rodzice domagali się 1,5 mln zł zadośćuczynienia. Wcześniej szpital uznał częściowo powództwo - w wysokości 500 tys. złotych. Sąd przyznał dodatkowo 500 tys. zł, co daje łącznie milion złotych wraz z ustawowymi odsetkami.

 

"Zadośćuczynienie obejmuje jedynie cierpienia dziecka"

 

"Przyznając zadośćuczynienie w kwocie miliona złotych, sąd wziął pod uwagę rozmiar, natężenie oraz charakter i skalę cierpienia poszkodowanej małoletniej Julii B. (...) W ocenie sądu wyższe zadośćuczynienie byłoby nieadekwatne i prowadziłoby do nadmiernego wzbogacenia się. Zadośćuczynienie nie obejmuje cierpień rodziców, a jedynie cierpienia dziecka" - napisano w komunikacie sądu.

 

Wyrok nie jest prawomocny. Wnioski o pisemne uzasadnienie wyroku złożyli powodowie, pozwany szpital oraz ubezpieczyciel.

 

W lipcu 2016 roku zapadł prawomocny wyrok w sprawie Hanny Ż.-L., która, zdaniem prokuratury, była odpowiedzialna za poród dziewczynek. Sąd uznał, że wina lekarki nie była znaczna i warunkowo umorzył postępowanie karne dwa lata.

 

PAP

 

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie