Rosja: bank objęty sankcjami USA potwierdził kontakty z zięciem Trumpa

Świat
Rosja: bank objęty sankcjami USA potwierdził kontakty z zięciem Trumpa
Reuters

Rosyjski Wnieszekonombank, objęty sankcjami USA, potwierdził kontakty z Jaredem Kushnerem, zięciem i jednym z najbliższych doradców prezydenta Donalda Trumpa. Jak podał, Kushner brał udział w spotkaniach, na których bank prezentował swą nową strategię rozwoju.

Służby prasowe Wnieszekonombanku (VEB) podały, że władze instytucji w 2016 roku "niejednokrotnie spotykały się z przedstawicielami czołowych instytucji finansowych w Europie, Azji i Ameryce", a w trakcie spotkań omawiano działalność zagranicznych banków rozwoju i "perspektywiczne kierunki i branże".

 

Odbywały się spotkania w formacie prezentacji ("roadshow"), dotyczące strategii Wnieszekonombanku do 2021 roku, z udziałem "wielu przedstawicieli największych banków i kręgów biznesowych USA", w tym z "szefem Kushner Companies Jaredem Kushnerem" - podał rosyjski bank. Oświadczenie służb prasowych przekazała w poniedziałek wieczorem agencja TASS.

 

Bank objęty sankcjami USA i UE

 

Wnieszekonombank to korporacja państwowa będąca odpowiednikiem zachodnich banków odbudowy i rozwoju. Od lipca 2014 roku bank jest objęty sankcjami USA i Unii Europejskiej z powodu agresywnej polityki Rosji wobec Ukrainy. Sankcje USA oznaczają, że objęte nimi firmy rosyjskie nie mogą otrzymywać długo- i średnioterminowych kredytów z amerykańskich instytucji finansowych.

 

W lutym zeszłego roku szefem Wnieszekonombanku został Siergiej Gorkow; dekret w tej sprawie podpisał prezydent Władimir Putin. Jesienią bank zatwierdził nową strategię rozwoju.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie