RMF FM: Polska wycofuje się z Eurokorpusu. "Jeśli to prawda, to prokurator powinien się zająć Macierewiczem"

Polska
RMF FM: Polska wycofuje się z Eurokorpusu. "Jeśli to prawda, to prokurator powinien się zająć Macierewiczem"
WikimediaCommons/Claude TRUONG-NGOC/CC BY-SA 3.0

Nieoficjalną informację o wycofaniu się Polski z międzynarodowej struktury wojskowej, wykonującej operacje na potrzeby UE i NATO podało RMF FM. Agencja AFP podała informację, jako oficjalną. Rzecznik Eurokorpusu Vicente Dalmau powiedział agencji, że wycofanie się Polski "jest decyzją polskiego rządu". Informację dementują na Twitterze m.in. rzecznik rządu Rafał Bochenek oraz szef MON.

Według informacji reporterki RMF FM minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz miał "oficjalnie poinformować swoich kolegów w wycofaniu się z Eurokorpusu". Oznacza to, że około 120 polskich oficerów będzie stopniowo opuszczać tę wielonarodową jednostkę wojskową.

 

Polityk Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec napisał na Twitterze, że "jeśli to prawda, to prokurator powinien się zająć Macierewiczem z powodu zdrady. Nie tylko dyplomatycznej".

 

Rzecznik Eurokorpusu: to decyzja polskiego rządu

 

Informację o rezygnacji Polski z udziału w Eurokorpusie - jako oficjalną - podała agencja AFP. Rzecznik wielonarodowej jednostki ze sztabem w Strasburgu Vicente Dalmau powiedział we wtorek agencji AFP, że "polski rząd postanowił uchylić decyzję poprzedniego rządu w sprawie zostania państwem ramowym Eurokorpusu i pozostać państwem stowarzyszonym". Według rzecznika jednostki decyzja władz w Warszawie w tej sprawie zapadła kilka miesięcy temu.

 

- Wycofanie się Polski, która jest państwem stowarzyszonym, "jest decyzją polskiego rządu" i zacznie obowiązywać "najpóźniej za trzy lata" - powiedział Dalmau.

 

Zaprzeczają: rzecznik rządu oraz szef i wiceszef MON

 

Informacji o wycofaniu się Polski z Eurokorpusu zaprzecza rzecznik rządu Rafał Bochenek. "Nie jest prawdą, że Polska wycofuje się z Eurokorpusu. Trzymajmy się faktów" - napisał na Twitterze Bochenek. 

 

Na koncie Twitterowym szefa MON Antoniego Macierewicza również pojawiła się wpis ze stanowczym dementi: - "Nie jest prawdą, że Polska wycofuje się z Eurokorpusu".

 

 - Wedle wiedzy, którą ja dysponuję, którą uzyskałem, nie ma takiego tematu. Lepiej byłoby w takich sytuacjach korzystać ze źródeł, nie mediów, bo one oczywiście często są niestety nieprawdziwe lub przekłamane - tylko (korzystać) z tego, co mówią urzędnicy państwowi. Ja na ten moment mogę powiedzieć, że takiej sprawy nie ma - powiedział wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki w TVN24.

 

Wiceszef resortu obrony zaznaczył równocześnie, że sprawy Eurokorpusu nie znajdują się w zakresie jego kompetencji. 

 

RMF FM, AFP, polsatnews.pl, PAP

luq/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie