Od kwietnia zwiedzanie Auschwitz w godzinach szczytu tylko w grupach
Od 1 kwietnia w godzinach nasilenia ruchu, czyli między 10 a 16, turyści indywidualni będą mogli zwiedzać były niemiecki obóz Auschwitz I jedynie w zorganizowanych grupach i z przewodnikiem - poinformowało we wtorek Muzeum Auschwitz.
Zasady te będą obowiązywały do końca października. Mają one związek z dużą liczbą zwiedzających, których najliczniejsze grupy przyjeżdżają wiosną i latem. - W ten sposób chcemy ułatwić zwiedzanie przy jednoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa - podkreślił rzecznik placówki Bartosz Bartyzel.
Obostrzenia nie obowiązują na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.
Były obóz Auschwitz I indywidualnie można będzie zwiedzić w godz. od 8 do 10 lub po godz. 16 aż do zamknięcia muzeum. W październiku Miejsce Pamięci otwarte jest do godz. 17, w kwietniu, maju i wrześniu do 18, a od czerwca do końca sierpnia do 19.
Biuro prasowe Muzeum podało, że wstęp do byłego obozu można zarezerwować za pośrednictwem strony internetowej visit.auschwitz.org.
Oprowadzanie po Auschwitz I w siedmiu obcych językach
Muzeum dla zwiedzających, którzy przyjadą indywidualnie, przygotowało ofertę zwiedzania w turach. W języku polskim i angielskim odwiedzający będą oprowadzani naprzemiennie co godzinę, a w lipcu i sierpniu co kwadrans. Z nieco mniejszą częstotliwością były obóz Auschwitz I zwiedzą grupy z przewodnikami w językach: niemieckim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, czeskim, słowackim oraz rosyjskim.
W ub.r. Muzeum zwiedziło ponad 2 mln osób z całego świata.
Zgładzono co najmniej 1,1 mln ludzi
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt na świecie, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
PAP
Komentarze