"Da politykom PiS do myślenia". Sasin o wyniku referendum w Legionowie

Polska

- Teraz musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, co ten wynik w Legionowie oznacza. Czy on oznacza w ogóle odrzucenie idei metropolii warszawskiej przez mieszkańców Legionowa, czy oznacza odrzucenie tego projektu, który został złożony - powiedział w Polsat News Jacek Sasin. Jak zapewnił poseł Prawa i Sprawiedliwości, wynik niedzielnego referendum "da politykom PiS do myślenia".

Niedzielne referendum było reakcją na przygotowany przez posłów PiS projekt tzw. ustawy metropolitalnej zakładający, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin.

 

W referendum przeciw włączeniu do metropolii warszawskiej w Legionowie zagłosowało w niedzielę 46,72 proc. uprawnionych, tym samym jest ono ważne (konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej.

 

Konsultacje najwcześniej do połowy kwietnia

 

Sasin w rozmowie z Beatą Lubecką ocenił, że referendum to było "przedwczesne". - W tej chwili jesteśmy na takim etapie, gdy konsultujemy dopiero pewien pomysł - przyznał.

 

- Tak się złożyło, że w niedzielę było referendum w Legionowie, a w piątek ruszyły bardzo szerokie konsultacje społeczne z pomysłem dotarcia do każdego mieszkańca tego obszaru metropolitalnego i dania mu możliwości zapoznania się z nim - powiedział poseł PiS.

 

Jak dodał, konsultacje ws. ustawy metropolitalnej będą trwały kilka tygodni i zakończą się najwcześniej w połowie kwietnia.

 

Projekt ustawy jeszcze przed wakacjami

 

- Żeby poważnie myśleć o tym, żeby projekt ustawy był uchwalony, to powinien on się znaleźć w Sejmie przed wakacjami, tak by po wakacjach mógł być procedowany - powiedział poseł PiS.

 

Jak przyznał, "wynik niedzielnego referendum da politykom PiS do myślenia" i może być przyczyną ewentualnych poprawek do projektu.

 

Polsat News

zdr/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie