Ministerstwo nie da pieniędzy na budowę podlaskiego lotniska

Polska
Ministerstwo nie da pieniędzy na budowę podlaskiego lotniska
pixabay.com/MichaelGaida

Resort infrastruktury nie ma pieniędzy na budowę i rozwój nowych lotnisk - taką odpowiedź ministerstwa otrzymał marszałek województwa podlaskiego, który chciał, aby rząd wsparł samorząd województwa w budowie regionalnego lotniska na Podlasiu.

Pomysł budowy lotniska w Podlaskiem ma już parę lat, choć nadal nie wiadomo, gdzie dokładnie miałoby powstać. Samorząd regionu jeszcze w poprzedniej kadencji z inwestycji zrezygnował. Argumentował to wysokimi kosztami budowy (szacunki mówią o kwocie ok. 320 mln zł netto) w sytuacji braku unijnego dofinansowania, a później - utrzymania lotniska.

 

W lutym w województwie odbyło się referendum ws. budowy; zdecydował o tym Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrujący skargę komitetu referendalnego.

 

Jednak z powodu zbyt niskiej frekwencji (12,96 proc.) było ono formalnie nieważne, choć prawie wszyscy głosujący byli za budową.

 

Z tego marszałek postanowił zwrócić się  do rządu i Komisji Europejskiej o finansową pomoc przy takiej inwestycji.

 

W liście do premier napisał m.in., że - mimo zaawansowanych przygotowań inwestycji - samorząd nie jest w stanie jej sfinansować "bez wsparcia z zewnątrz". Jak uzasadnił, budowa przyczyniłaby się nie tylko do rozwoju regionu, ale stanowić też będzie "doskonały przykład współpracy rządu i samorządu w rozwiązywaniu istotnych spraw dla społeczności lokalnej".

 

Rząd "wspiera pozafinansowo"

 

Jak wynika z dokumentu udostępnionego we wtorek przez Podlaski Urząd Marszałkowski w Białymstoku, resort zaznaczył, że "nie  dysponuje środkami budżetowymi, które mogłyby posłużyć jako wsparcie dla budowy i rozwoju nowych lotnisk".

 

Według ministerstwa, przy "rozwijaniu infrastruktury lotniskowej w kraju należy przede wszystkim wykorzystać już istniejące zasoby, poprzez modernizację i rozbudowę lotnisk istniejących".

 

Resort zaznaczył, że wspiera pozafinansowo proces rozwoju transportu lotniczego w Polsce przez inicjatywy legislacyjne.

 

Podkreślił też, że w perspektywie finansowej 2014-2020 Unia Europejska nie planuje dofinansowywania budowy lotnisk, a pieniądze będą przeznaczane jedynie na inwestycje poprawiające bezpieczeństwo i standard w portach lotniczych tzw. sieci TEN-T (8 największych lotnisk w Polsce).

 

Różnica zdań pomiędzy PIS a PO

 

W poniedziałek o regionalnym lotnisku rozmawiali na sesji radni sejmiku, w którym większość ma koalicja PSL-PO. Temat pojawił się przy sprawozdaniu z wydatków na referendum ws. lotniska (musiał je sfinansować samorząd).

 

Bogusław Dębski (PiS) mówił, że nawet jeżeli nie ma pieniędzy na budowę lotniska, "najpierw trzeba mieć chęć zrealizowania czegoś. I później szukać środków, szukać sprzymierzeńców też we władzach rządowych, jakie one by nie były".

 

- Strona rządowa odpowiedziała na nasze wystąpienie w sprawie budowy lotniska i "wysłała nas na drzewo"- odpowiedział radnemu wicemarszałek województwa Maciej Żywno (PO).

 

PAP

jop/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie