Mieszkańcy są przeciw, a PiS dodaje nowe gminy do projektu metropolii warszawskiej i... odejmuje

Polska
Mieszkańcy są przeciw, a PiS dodaje nowe gminy do projektu metropolii warszawskiej i... odejmuje
konsultacjametropolia.pl

Na stronie internetowej poświęconej konsultacjom w sprawie utworzenia metropolii warszawskiej, którą uruchomiło PiS, dodano dwie gminy nie wymieniane dotychczas w projekcie ustawy - Żabia Wola i Leszno. Po paru godzinach mapę poprawiono. Wyjaśniono, że doszło do "błędu informatycznego".

W pierwotnej wersji projektu ustawy, która miała z Warszawy stworzyć wielką metropolię, wymieniono 32 gminy ościenne, które miały ją tworzyć. Na stronie konsultacjametropolia.pl, którą uruchomiło Prawo i Sprawiedliwość, dodano dwie dodatkowe, o których wcześniej w ogóle nie wspominano. 

 

Po kilku godzinach Prawo i Sprawiedliwość wyjaśniło, że mapa z dodatkowymi gminami była "błędem informatycznym". Najnowsza mapa na stronie ponownie zawiera tylko te gminy, które zostały wymienione w pierwszej wersji projektu.

 

Na mapie uwzględniona została również Podkowa Leśna, której zabrakło w pierwotnym projekcie.

 


Stołeczny ratusz apeluje do PiS o wycofanie z Sejmu projektu ws. metropolii warszawskiej. Władze Warszawy podkreślają, że projekt niweczy samorządność lokalną; oczekują też na rządowy projekt w tej sprawie.

 

Mieszkańcy Legionowa zdecydowanie na "nie"


O projekcie wypowiedzieli się już w referendum mieszkańcy Legionowa. Frekwencja  wyniosła 46,72 proc., tym samym głosowanie jest ważne (konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej.


O planach przeprowadzenia referendum poinformował również burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński. W miejscowości trwa akcja zbierania podpisów pod referendum obywatelskim, ponieważ - jak przypomniał Tusiński - wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę rady miasta w tej sprawie.

 

Sasin: przeprowadzane są konsultacje społeczne


Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin.


Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Poseł Jacek Sasin (PiS), który prezentował projekt ws. metropolii warszawskiej, podkreślał w ostatnich dniach, że nie toczą się nad nim prace, a przeprowadzane są konsultacje społeczne.


gazeta.pl, PAP, polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie