Karczewski: pozostajemy w Eurokorpusie

Polska

- Przed przyjazdem do programu rozmawiałem z ministerstwem obrony narodowej i mogę powiedzieć, że jest to informacja nieprawdziwa - powiedział w "Gościu Wydarzeń" marszałek Senatu Stanisław Karczewski, komentując doniesienia medialne o tym, że Polska wycofuje się z Eurokorpusu.

Nieoficjalną informację o wycofaniu się Polski z międzynarodowej struktury wojskowej, wykonującej operacje na potrzeby UE i NATO podało RMF FM. Agencja AFP podała informację, jako oficjalną. Rzecznik Eurokorpusu Vicente Dalmau powiedział agencji, że wycofanie się Polski "jest decyzją polskiego rządu". Rzecznik rządu Rafał Bochenek dementował te informacje na Twitterze.

 

"Nie będziemy ubiegać się o przewodnictwo"

 

 - Jeżeli agencje zagraniczne podają, że się wycofujemy, to ja dementuję tę informację, bo się nie wycofujemy - powiedział Karczewski.

 

Prowadząca program Beata Lubecka zapytała Karczewskiego, czy Polska obejmie za dwa lata rotacyjne dowództwo nad Eurokorpusem.

 

- Z informacji, które mam, nie wiem czy one są pewne i prawdziwe, to nie będziemy ubiegać się o przewodnictwo - odpowiedział marszałek Senatu.

 

"Jeśli kraj chce opuścić Eurokorpus, to go opuszcza"

 

Zgodnie z zobowiązaniami podjętymi przez poprzedni rząd Polska na początku br. miała zostać państwem ramowym Eurokorpusu i przyłączyć się do pięciu pozostałych takich krajów. - Polscy żołnierze w międzyczasie będą wyjeżdżać i kończyć swoje kontrakty, najpóźniej za trzy lata. Członkostwo w Eurokorpusie jest dobrowolne. Jeśli kraj chce go opuścić, to go opuszcza - stwierdził rzecznik wielonarodowej jednostki Vicente Dalmau.

 

Eurokorpus został powołany w 1992 r., początkowo jako jednostka francusko-niemiecka; obecnie jest wielonarodowym związkiem taktycznym, otwartym dla państw UE i NATO. Jego państwa ramowe to - oprócz krajów założycielskich - także Belgia, Hiszpania i Luksemburg.

 

Również Polska, która ma w Eurokorpusie 120 żołnierzy, miała wkrótce zostać państwem ramowym. Państwami stowarzyszonymi Eurokorpusu są Grecja, Włochy, Turcja i Rumunia.

 

"Nic nie wiem na temat rekonstrukcji rządu"

 

Beata Lubecka zapytała marszałka Senatu, czy według jego wiedzy planowana jest rekonstrukcja rządu. - Nic na ten temat nie słyszałem - odparł.

 

Pytany o ocenę pracy ministra Waszczykowskiego, Karczewski ocenił, że szef MSZ "jest dobrym ministrem i sprawuje się dobrze".

 

Prowadząca program chciała się również dowiedzieć, czy wicemarszałek Senatu Adam Bielan jest brany pod uwagę jako ewentualny zastępca szefa MSZ. - Adam Bielan jest wicemarszałkiem, przed chwilą z nim rozmawiałem, świetnie spisuje się w swojej roli. Jest zainteresowany nie tylko polityką wewnętrzną, ale i zagraniczną i na pewno byłby dobrym ministrem, ale nie jest brany pod uwagę w tej chwili jako kandydat na to stanowisko - mówił Karczewski.

 

Dopytywany, czy w PiS jest rozważana kandydatura europosła PiS Ryszarda Czarneckiego, Karczewski również zaprzeczył; przypomniał, że eurodeputowany ubiega się o inne stanowisko - prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie