IATA krytykuje zakaz wnoszenia na pokład urządzeń elektronicznych

Świat
IATA krytykuje zakaz wnoszenia na pokład urządzeń elektronicznych
Pixabay/tpf1959

Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) skrytykowało we wtorek wydany przez administrację Donalda Trumpa zakaz wnoszenia na pokład większości urządzeń elektronicznych w przypadku bezpośrednich lotów do USA z kilku krajów muzułmańskich.

Szef IATA Alexandre de Juniac, który wystąpił na forum Montrealskiej Rady Stosunków Międzynarodowych, zakwestionował skuteczność zakazu wnoszenia na pokład urządzeń większych niż smartfon, dotyczącego bezpośrednich lotów do Stanów Zjednoczonych z 10 portów lotniczych na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

 

De Juniac uznał, że te środki "nie są możliwym do przyjęcia długofalowym rozwiązaniem". Dodał, że "nawet na krótką metę trudno jest zrozumieć ich skuteczność".

 

Władze USA motywują zakaz zagrożeniem terrorystycznym. Zgodnie z nowymi zasadami laptopy, tablety, konsole do gier, czytniki książek, przenośne odtwarzacze DVD, aparaty fotograficzne itd. muszą zostać umieszczone w bagażu rejestrowanym.

 

"Oddzielanie pasażerów od ich osobistych urządzeń elektrycznych"

 

Reuters odnotowuje, że W. Brytania poszła za przykładem USA i wprowadziła podobny zakaz. Porty lotnicze objęte zakazem amerykańskim różnią się w kilku przypadkach od tych, które określili Brytyjczycy; de Juniac zapytał, dlaczego te dwa kraje nie mają wspólnej listy.

 

Szef IATA zaapelował do rządów o współpracę z transportem lotniczym, by znaleźć rozwiązanie gwarantujące bezpieczeństwo lotów "bez oddzielania pasażerów od ich osobistych urządzeń elektronicznych".

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie