Wpłynęły oferty dostawców zaproszonych do negocjacji ws. śmigłowców

Polska
Wpłynęły oferty dostawców zaproszonych do negocjacji ws. śmigłowców
Polsat News, zdj. ilustracyjne

"Zgodnie z ustalonym harmonogramem prowadzonego przez Inspektorat Uzbrojenia postępowania na dostawy śmigłowców przeznaczonych dla wojsk specjalnych oraz dla Marynarki Wojennej w dniu dzisiejszym wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców" - poinformowało w poniedziałek MON. Jak dodano, rozpoczęła się analiz ofert, liczących po kilkanaście tysięcy stron.

Resort nie sprecyzował, które podmioty złożyły oferty.

 

Ministerstwo dodało, że członkowie komisji prowadzących postępowanie już przystąpili do analizy ofert liczących w każdym wypadku po kilkanaście tysięcy stron. "O wynikach prowadzonego w trybie całkowitej poufności postępowania opinia publiczna zostanie poinformowana niezwłocznie po jego zakończeniu" - zapowiedziano.

 

W poniedziałek minął termin składania wstępnych ofert w postępowaniu na dostawę 16 śmigłowców dla sił specjalnych i morskich. Zaproszenie przekazano producentom 20 lutego.

 

Tego dnia Inspektorat Uzbrojenia MON ogłosił rozpoczęcie negocjacji z trzema wykonawcami: konsorcjum PZL Mielec i Sikorsky Aircraft Corporations (należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin), WSK "PZL-Świdnik" (należące do włoskiej grupy Leonardo) oraz konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest.

 

Przedłużenie bez wpływu na termin przekazania wojsku sprzętu


Termin składania wstępnych ofert początkowo był wyznaczony na 13 marca. Inspektorat Uzbrojenia przełożył go na wniosek jednego z podmiotów ubiegających się o zamówienie oraz by przygotować odpowiedź na zgłoszone pytania.

 

MON zapewniało wówczas, że przedłużenie nie będzie miało wpływu na termin przekazania wojsku niezbędnego wyposażenia, w tym w szczególności maszyn przewidywanych do szkolenia załóg.

 

MON chce kupić osiem śmigłowców zdolnych do prowadzenia przez Wojska Specjalne misji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych oraz osiem maszyn przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych z jednoczesną zdolnością do prowadzenia misji ratowniczych na morzu.


MON zapowiedziało, że w pierwszym etapie zostaną podjęte negocjacje dotyczące pozyskania śmigłowców dla Wojsk Specjalnych.

 

Bochenek: dopiero kiedy zapadnie decyzja, będziemy mogli mówić, czy śmigłowców będzie tyle, ile zapowiadaliśmy

 

- Liczba śmigłowców kupowanych dla wojska będzie zależeć od ofert, a te wymagają analizy - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

 

Pytany, czy możliwe, że zamiast zapowiadanej liczby śmigłowców MON kupi ich mniej, Bochenek powiedział, że "to jest kwestia pewnej wyceny i ofert".

 

- Cały przetarg odbywa się na warunkach rynkowych, ciężko przewidzieć jak oferenci do tego podejdą, jak wycenią swoje usługi i swoje produkty - powiedział. - Dopiero, kiedy zapadnie decyzja, będziemy mogli mówić, czy tych śmigłowców będzie tyle, ile zapowiadaliśmy na początku, ale oczywiście o tego dążymy - zapewnił.

 

- Wiemy doskonale, że oferty, które spływają, mają bardzo często kilkaset stron i trzeba je bardzo szczegółowo przeanalizować, to są bardzo skomplikowane przetargi, bo chodzi o wyposażenie dla polskiej armii, dla polskiego wojska - dodał rzecznik rządu.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie