"Sprawa zamknięta". Prezydencki minister pytany o wypowiedź szefa MSZ

Świat

- Uznajemy, sprawę formalną wyboru przewodniczącego Donalda Tuska za zamkniętą i sugerujemy, żeby do tej sprawy w sensie politycznym nie wracać - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski, który towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Słowenii.

Szczerski podkreślił, że "Kancelaria Prezydenta nie otrzymała w tej sprawie żadnych dokumentów z MSZ".

 

"Można zakwestionować"


- Mamy ekspertyzy, że Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego - powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski.


- Nie było głosowania nad Tuskiem. Zapytano, kto jest przeciw, nie było pytania kto jest za, kto się wstrzymał i tak dalej. Nie jest prawdą, że przegraliśmy 27:1, bo w tych 27 krajach nie zapytano, kto jest za i kto się wstrzymał od głosu - podkreślił w TVN24 Waszczykowski.


Według szefa MSZ polski rząd w "tym pseudo głosowaniu" wykazał, że mamy do czynienia z podwójnymi standardami. - Będziemy to tłumaczyć.(...) Będzie można wytłumaczyć, że doszło do fałszerstwa. Mamy dzisiaj ekspertyzy, że Tusk został wybrany w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego - zaznaczył minister.


"Prawnie nie ma podstaw"


- W moim przekonaniu prawnie nie ma podstaw, żeby podważać wybór Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Został dokonany efektywnie, ale z wadą polityczną – powiedział z kolei Gość Radia ZET, minister ds. europejskich Konrad Szymański.

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie