Przemarsz wojsk NATO przez Polskę. Grupa bojowa zmierza do Orzysza

Polska

Żołnierze NATO już w Polsce. Marsz batalionowej grupy wyruszył z Niemiec do Orzysza na Mazurach, żeby wzmocnić wschodnią flankę NATO. Polsat News, jako jedyna polska telewizja, ma okazję towarzyszyć amerykańskim żołnierzom w drodze na wschód.

Marsz przez terytorium kraju potrwa kilka dni. Za każdym razem, zanim wojska wyruszą do jednostek, droga konwoju jest drobiazgowo planowana.

 

Łącznik z siłami narodowymi

 

Grupa integracyjna sił NATO w Bydgoszczy (NATO Force Integration Unit) w Polsce powstała jako pierwsza. W krajach sojuszniczych grup jest w sumie osiem – pozostałe znajdują się w Bułgarii, Estonii, na Węgrzech, w Łotwie, Litwie, w Rumunii i na Słowacji.

 

Grupy pełnią funkcję łączników między siłami narodowymi i krajami sojuszniczymi. Nie są bazami wojskowymi.

 

Ich zadaniem jest przygotowanie manewrów tzw. Szpicy (sił szybkiego reagowania Paktu) i pomoc w sprawnym przemieszczeniu się wojsk wysyłanych w ramach Planu Szybkiego Reagowania. Przekłada się to między innymi na zorganizowane policyjnej eskorty, zanim marsz wyruszy do jednostki przyjmującej.  

 

Powołanie szpicy

 

"Szpicę" powołano W 2014 roku na szczycie NATO w Newport w Walii.

 

Władze państw sojuszniczych uznały, że w ramach sił NATO należy wyodrębnić specjalny kontyngent, który będzie można szybko przerzucić na zagrożone terytorium.

 

W efekcie połączone siły wysokiej gotowości (w liczbie pięciu tysięcy żołnierzy), są gotowe w ciągu 2-5 dni wyruszyć do dowolnej części świata.

 

Do przyjęcia żołnierzy ze szpicy przygotowana jest między innymi grupa NFIU w Bydgoszczy.

 

polsatnews.pl

mta/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie