Nowoczesna: wynik referendum w Legionowie to jest polityczny nokaut

Polska
Nowoczesna: wynik referendum w Legionowie to jest polityczny nokaut
PAP/Leszek Szymański

Referendum w Legionowie, to wielkie zwycięstwo jego mieszkańców, jego wynik to polityczny nokaut - powiedziała w poniedziałek posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. Nowoczesna zaapelowała do polityków PiS o zaprzestanie prac nad ustawą zmieniającą ustrój Warszawy.

W referendum przeciw włączeniu do metropolii warszawskiej w Legionowie zagłosowało w niedzielę 46,72 proc. uprawnionych, tym samym jest ono ważne (konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej. Referendum było inicjatywą radnych Legionowa, uchwałę w tej sprawie przyjęli podczas sesji 8 lutego

 

Przygotowany przez PiS projekt ustawy o ustroju m. st. Warszawy zakłada, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy.

 

"PiS zlekceważył głos mieszkańców Legionowa"

 

- Apelujemy do polityków PiS-u, aby natychmiast zaprzestali prac nad ustawą zmieniającą ustrój Warszawy, aby wyrzucili ten projekt do kosza - podkreśliła na konferencji prasowej w Sejmie Gasiuk-Pihowicz. - Wynik referendum w Legionowie to jest polityczny nokaut - dodała

 

Według posłanki PiS "ze swoją arogancją, niepohamowaną chciwością władzy" zlekceważył głos mieszkańców Legionowa. - Chciał odebrać im ich tożsamość, ich gminy, ich samorządy i stąd taki wynik - zaznaczyła.

 

Szef koła Nowoczesnej w Legionowie Robert Okulski zwrócił uwagę na wysoką frekwencję w referendum. - Oprócz samego wyniku 95 proc. do 5 proc., który jest chyba wynikiem niespotykanym jest jeszcze frekwencja prawie 50 proc. - 47 proc. to jest też frekwencja raczej niespotykana w Polsce w referendach - podkreślił.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie