Nie będzie konsultacji społecznych ws. budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego w Białymstoku

Polska
Nie będzie konsultacji społecznych ws. budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego w Białymstoku
Polsat News, Zdj. archiwalne
Mieszkańcy na sesji rady miasta z transparentami przeciw budowie pomnika L. Kaczyńskiego. Zdj. archiwalne.

W Białymstoku nie będzie konsultacji społecznych ws. budowy w mieście pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego - zdecydowała w poniedziałek rada miasta. Na sesji w lutym, głosami większościowego klubu PiS, rada dała już zgodę na budowę takiego pomnika.

Przed tamtym głosowaniem odrzucony został - zgłoszony w trakcie sesji - wniosek PO, by temat zdjąć z porządku obrad i przed decyzją przeprowadzić konsultacje społeczne.

 

W poniedziałek sprawa konsultacji wróciła na sesję i znalazła się w jej programie. Jak mówił w imieniu wnioskodawców przewodniczący klubu PO Zbigniew Nikitorowicz, w konsultacjach miałyby być zadane białostoczanom dwa pytania: czy pomnik Lecha Kaczyńskiego miałby być zbudowany w mieście, a jeśli tak, to czy miałby stanąć na Placu Uniwersyteckim (taka lokalizacja została przegłosowana w lutym).

 

Apelował do radnych PiS, którzy w Radzie Miasta Białystok mają samodzielną większość, by - jak to ujął - "nie bali się suwerena".

 

- Tak często się do niego odwoływaliście, zwłaszcza w kampanii wyborczej, że warto również mieć na względzie opinię białostoczan wtedy, kiedy po wyborach ma się większość - mówił Nikitorowicz.

 

Białostoczanie przeciwni


Przypominał, że w badaniach społecznych zamówionych przez magistrat, jak również w sondażu jednej z regionalnych gazet, większość respondowanych była przeciwna budowie w Białymstoku pomnika Lecha Kaczyńskiego.

 

W uzasadnieniu do projektu uchwały o konsultacjach społecznych zwrócono też uwagę, że taka procedura jest w mieście od dawna stosowana i powszechnie akceptowana zarówno przez mieszkańców, jak i radnych, nie obciąża też budżetu miasta.

 

Dziesięć osób za, trzynaście przeciw


Po przedstawieniu projektu, w dyskusji nikt nie wziął udziału. W głosowaniu dziesięć osób było za przyjęciem uchwały, trzynaście przeciw.

 

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Białymstoku ma ufundować społeczny komitet, na którego czele stoi szef PiS w regionie, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie