"Każdy piękny od poczęcia". Rozstrzygnięto kontrowersyjny konkurs dla uczniów

Polska
"Każdy piękny od poczęcia". Rozstrzygnięto kontrowersyjny konkurs dla uczniów
Lubelskie dla Życia/Facebook.com

Wśród wyróżnionych prac m.in. wyklejanka przedstawiająca płód trzymany w rękach, nad którym unosi się zakrwawiony nóż - autorstwa ucznia szkoły podstawowej. Konkurs, który miał "ukazać wartości życia (...) od poczęcia do naturalnej śmierci" odbył się pod patronatem kuratora oświaty w Lublinie. - To jawna indoktrynacja - mówi polsatnews.pl prezes zarządu Fundacji Wolność od Religii Dorota Wójcik.

Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Realitas.pl, którego działacze przedstawiają się jako "działacze pro-life, entuzjaści rodziny i uczone głowy humanistów z tytułami naukowymi". Przeprowadzono go w ramach obchodów Narodowego Dnia Życia uchwalonego przez Sejm w 2004 roku. Organizatorzy zapewniali, że inicjatywa miała charakter pozytywny.

 

Prace konkursowe uczniowie mogli składać w czterech kategoriach - plastycznej, multimedialnej, literackiej oraz w "pomyśle na szkolną akcję", którą mogło być hasło, plakat reklamowy albo "plan działań”. W pierwszej kategorii mogli brać udział tylko uczniowie szkół podstawowych.

 

Za zgodą rodzica

 

Konkurs miał zasięg wojewódzki i był jednoetapowy. Z jednej szkoły mogło wpłynąć maksymalnie pięć prac, które wybrali nauczyciele.

 

Na udział niepełnoletnich uczniów rodzice musieli wyrazić pisemną zgodę. Zainteresowanie było duże – w sumie wpłynęło ponad 400 prac ze 136 szkół w województwie, a najwięcej w kategorii plastycznej – 326.

 

Zwycięzców wyłoniono 17 marca.

 

"Stop aborcji" z V przykazaniem

 

Wiele prac przedstawiało rodzinę, inne dotyczyły opieki nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Uczniowie narysowali też kobiety w ciąży, noworodki i małe dzieci.

 

Wśród zgłoszeń znalazły się także rysunki rozwijającego się płodu i serce pod parasolem z napisem "21 dzień – bije moje serce". Inny uczeń przygotował wyklejankę z krepiny i plasteliny przedstawiającą płód trzymany w rękach, nad którym wisi zakrwawiony nóż. Podpisał ją "Stop aborcji! V nie zabijaj". Autor otrzymał za nią wyróżnienie.

 

- Praca, moim zdaniem niezwykle dojrzała i niezwykle ważna. Cieszę, że dzieci i młodzież zauważają ten problem - powiedziała jedna z jurorek konkursu.

 

Wystawa w urzędzie

 

Wyróżnione prace będzie można przez kilka dni oglądać w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Podczas finału konkursu w urzędzie kurator oświaty Teresa Misiuk szczególnie zwróciła się do nauczycieli, którzy wsparli inicjatywę.

 

- (…) na nas - na nauczycielach, wychowawcach, generalnie na nas - dorosłych spoczywa obowiązek, byśmy w takim przeświadczeniu wychowywali dzieci i młodzież, czyli to pokolenie, które po nas przejmie pałeczkę. To ono po nas będzie kształtowało przyszłość, otaczający nas świat, a chcemy przecież, żeby ten świat był cywilizacją życia - powiedziała.

 

 

"To jawna indoktrynacja"

 

- Szkoła publiczna powinna być neutralna światopoglądowo. To jawna indoktrynacja. Oburzające jest, że konkurs odbył się pod patronatem kuratorium oświaty.  - argumentuje szefowa Fundacji Wolność od Religii Dorota Wójcik.

 

Jak wyjaśnia, nauczyciele nie powinni opowiadać się za żadną ze stron. W każdym przypadku - a w  tym szczególnie, bo to małe dzieci - należy rozmawiać, dyskutować, wyjaśniać, okazywać bezstronność a nie ukierunkowywać. 

  

polsatnews.pl, tokfm.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie