Filmowe debiuty polonijnej młodzieży w Kanadzie

Kultura
Filmowe debiuty polonijnej młodzieży w Kanadzie
Facebook/We The Poles

Zainteresowana filmem polonijna młodzież miała w niedzielę swoje święto - finał projektu "We the Poles. Nasza droga do Kanady". Nastolatkowie mogli zrealizować własne filmy z pomocą polskich i kanadyjskich reżyserów oraz aktorów.

Projekt "We the Poles. Nasza droga do Kanady" rozpoczął się w listopadzie 2015 roku, jako pomysł Konsulatu Generalnego RP w Toronto. W realizacji uczestniczyły Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Związek Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie i Festiwal Polskich Filmów "Ekran" w Toronto. Chodziło o znalezienie uzdolnionych artystycznie nastolatków polskiego pochodzenia i wsparcie ich w realizacji pierwszych pomysłów filmowych.

 

Kanadyjski przemysł filmowy rozwija się bardzo dynamicznie, a Toronto jest gospodarzem prestiżowych festiwali, takich jak Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto (TIFF) czy festiwal filmów dokumentalnych HotDocs.

 

Zwyciężył trzynastolatek

 

W konkursie zwyciężył trzynastoletni Jonasz Berny z animowanym "Harcerzem". - Zwycięzca otrzyma wsparcie w dalszym doskonaleniu swojego filmu tak, aby mógł być on zgłaszany do amatorskich przeglądów i festiwali filmowych - powiedział konsul Andrzej Szydło. Poza tym wszyscy finaliści otrzymali m.in. wejściówki na odbywające się w Toronto festiwale filmowe i miejsce na praktykach na planie filmowym w Montrealu.

 

Poza nagrodzonym "Harcerzem", który Berny zrealizował pod opieką reżysera Pawła Wysoczańskiego, zaprezentowano dwa inne filmowe pomysły polonijnych nastolatków: "Syrop" Nastazji Usakiewicz i Justyny Slawinski, nakręcony pod opieką reżysera Łukasza Ostalskiego, oraz "Dzieli nas ocean" autorstwa Anny Przystupy, Jakuba Przystupy i Krzysztofa Handzlika, zrealizowany pod opieką kanadyjskiej aktorki Diany Skaya oraz aktora i producenta Marka Krupy.

 

"Harcerz" jest filmem animowanym, opowiadającym w komediowym tonie o obozie harcerskim w Kanadzie. "Syrop" to minikryminał z udziałem kosmitów kradnących syrop klonowy, w którym tajemniczej broni do zwalczania kosmitów i dobrych rad dostarcza polski kombatant. "Dzieli nas ocean" to opowieść o tym, co ważne dla nastolatków w Kanadzie i w Polsce.

 

Konsulat myśli o kolejnych konkursach

 

Projekt zaczął się od rozmów z ponad 200 uczniami polonijnych szkół średnich z Toronto i aglomeracji Toronto. W spotkaniach tych uczestniczyli Wysoczański, Skaya oraz konsul Szydło. Następnie odbyły się dwie sesje warsztatów otwartych, w których brało udział ponad 20 filmowych zapaleńców. Ostatecznie pozostało sześcioro młodych ludzi, którzy pod opieką polskich reżyserów - Wysoczańskiego i Ostalskiego - oraz pochodzących z Montrealu Skaya i Krupy, nakręcili swoje filmy inspirowane tematem imigracji Polaków do Kanady.

 

Filmy oceniało kilkunastoosobowe jury, w którego skład weszli przedstawiciele organizatorów projektu, Polonii, filmowcy z Polski i Kanady, w tym prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski i były rektor łódzkiej filmówki Robert Gliński, reprezentanci festiwali TIFF i HotDocs oraz dwie znane pisarki: Maureen Jennings, autorka popularnych powieści kryminalnych o detektywie Murdochu, i kanadyjsko-polska powieściopisarka Ewa Stachniak, autorka bestsellerowych "Cesarzowej Nocy" i "Katarzyny Wielkiej".

 

"We the Poles" jest jednym z realizowanych przez Konsulat Generalny RP w Toronto projektów wspierania twórczości młodych ludzi polskiego pochodzenia. Jak powiedział konsul generalny RP w Toronto Grzegorz Morawski, konsulat myśli o kolejnych konkursach filmowych dla młodych twórców. Trwają też rozmowy w sprawie organizacji konkursu literackiego.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze