5 osób chce się poddać karze ws. zamieszek przed wrocławskim komisariatem po śmierci Igora S.

Polska
5 osób chce się poddać karze ws. zamieszek przed wrocławskim komisariatem po śmierci Igora S.
Polsat News

5 osób oskarżonych m.in. o udział w zamieszkach pod komisariatem policji we Wrocławiu w maju ubiegłego roku chce dobrowolnie podać się karze. Kolejny proces ws. zamieszek po śmierci mężczyzny na komisariacie, rozpoczął się w poniedziałek przed wrocławskim sądem.

25-letni Igor S. został zatrzymany 15 maja 2016 r. na wrocławskim rynku; był poszukiwany przez policję za oszustwa. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora.

 

Po przewiezieniu na komisariat mężczyzna stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł. Według pierwszej opinii lekarza przyczyną śmierci była ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa.

 

Po tym zdarzeniu przez kilka dni wieczorami pod wrocławskim komisariatem przy ul. Trzemeskiej dochodziło do protestów, przeradzających się w zamieszki. Uczestniczyło w nich po kilkaset osób. Za udział w zajściach w sumie odpowie ponad 50 osób.

 

Oskarżonych 19 osób


W procesie, który rozpoczął się w poniedziałek przed wrocławskim sądem oskarżonych jest łącznie 19 osób. Pięć z nich zadeklarowało dobrowolne poddanie się karze, a sprawę pozostałych 14 osób sąd wyłączył do odrębnego postępowania.

 

Wszystkim oskarżonym prokuratura zarzuciła m.in. udziału w zbiegowisku przed komisariatem, uszkodzenie mienia oraz stosowanie przemocy wobec policjantów.

 

Kara w zawieszeniu dla osób poniżej 21 roku życia


Najwyższa spośród kar, które zostały ustalone z prokuratorem, to 1,5 roku bezwzględnego więzienia, najniższa zaś to rok w zawieszeniu na trzy lata. - Kara w zawieszeniu może zostać orzeczona jedynie w stosunku do osób, które w chwili popełnienia czynu nie miały ukończonych 21 lat - powiedział dziennikarzom prokurator Krzysztof Umański.

 

Wyroki w sprawach tych pięciu podsądnych mają być ogłoszone za tydzień.

 

Bezwzględne więzienie za napaść na policjantów


To drugi z procesów ws. zamieszek przed komisariatem przy ul. Trzemeskiej. Wcześniej na kary od 3 do 4,5 roku bezwzględnego więzienia zostali skazani trzej mężczyźni m.in. za napaść na funkcjonariuszy policji.

 

Kolejny proces w tej sprawie ma się rozpocząć w przyszłym tygodniu. Wówczas na ławie oskarżonych zasiądą 32 osoby.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie