Prezydent: z rozczarowaniem przyjąłem postępowanie białoruskich władz

Świat

- Z dużym rozczarowaniem przyjąłem tę sytuację, w jaki sposób władze białoruskie, pan prezydent Łukaszenka postępują wobec opozycji - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Słowenii oraz Przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny. Dodał, że jest też rozczarowany zachowaniem, wobec Polki, która została aresztowana.

 - Ogromnie mnie zaniepokoiło i stanowi także dla mnie rozczarowanie to zachowanie, jakie zostało zaprezentowane wobec Polki, która została aresztowana - podkreślił prezydent.

 

- Nie ukrywam, że mnie to niepokoi, a rozczarowanie bierze się stąd, że miałem nadzieję, że pan prezydent Łukaszenka jednak zmienia swoją politykę, zwłaszcza, że dawał w ciągu ostatniego roku - przynajmniej takie było wrażenie - takie sygnały - mówił prezydent.


"Nie zostawimy tego"

 

- Była pewna nadzieja, że jednak Białoruś i pan prezydent będą chcieli bardziej zbliżać się do standardów obowiązujących w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o relacje między władzą a opozycją. Niestety, jak widać kierunek jest przeciwny - dodał.

 

Zapowiedział monitorowanie rozwoju wydarzeń. - Będziemy także monitować w tej sprawie, nie zostawimy tego - zapewnił. - Nasza postawa i ocena jest absolutnie jednoznaczna i oczywiście ona jest jednoznacznie negatywna - podkreślił.

 


"Bośnia ma pełne wsparcie ze strony Polski"


- Polska wspierała, wspiera i będzie wspierała ambicje Bośni jeżeli chodzi o obecność w UE, jeżeli chodzi o tę drogę do UE, na której w tej chwili Bośnia się znajduje – powiedział prezydent.

 

- Bośnia - zapewniam - ma tutaj pełne wsparcie ze strony Polski, jak również w przyszłości, gdyby wolą narodów Bośni była przynależność do Sojuszu Północnoatlantyckiego - Polska również jest zwolennikiem tego, aby Sojusz był rozszerzany o nowe kraje, tak jak jesteśmy zwolennikiem tego, żeby UE powiększała się o kolejne kraje - podkreślił polski prezydent.

 

"Stabilność regionu mogłaby się pogorszyć"

 

Prezydent Słowenii Borut Pahor wyraził przekonanie, że perspektywa rozszerzenia UE na Bałkany Zachodnie jest "najważniejszą dźwignią rozwoju tego regionu". - Jeśli pojawiłoby się przekonanie, że to rozszerzenie jest mało prawdopodobne, czy wręcz niemożliwe, stabilność regionu mogłaby się pogorszyć - podkreślił Pahor.

 

Jak dodał, w czasie gdy Unia zmaga się z kryzysem, "niestety nie ma już takiej intencji rozszerzenia, jaka istniała 10 lat temu". - Wszyscy, którym zależy na bezpieczeństwie, pokoju i pojednaniu na Bałkanach Zachodnich, muszą się zastanowić, jak te wartości zabezpieczyć - podkreślił prezydent Słowenii.

 

"Jeśli dojdzie do izolacji Bośni, powrócimy do dawnych różnic"

 

Przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny Mladen Ivanić zaznaczył z kolei, że izolacja BiH oznaczałaby, iż państwo to będzie musiało w pojedynkę radzić sobie z bardzo poważnymi wyzwaniami.

 

- Jeśli staniemy się członkiem większej rodziny europejskiej, będzie nam łatwiej sobie z nimi radzić, będziemy też zobowiązani do przestrzegania europejskich zasad, a to jest warunkiem wstępnym stabilizacji w Bośni i Hercegowinie oraz na całych Bałkanach Zachodnich - podkreślił Ivanić.

 

Zapewnił o woli przeprowadzenia koniecznych reform w kraju. - Jeżeli dojdzie do izolacji Bośni, powrócimy do dawnych różnic, co negatywnie wpłynie na stabilność regionu - oświadczył przywódca BiH.

 

Europa wielu prędkości to "rozwiązanie krótkoterminowe"

 

Prezydent Słowenii, zapytany na konferencji, czy jego kraj, który przyjął już euro, opowiada się za ideą Europy wielu prędkości, podkreślił, że "Europa wielu prędkości jest już faktem i nie chodzi tylko o przynależność, lub jej brak, do strefy euro". Zaznaczył jednocześnie, że Europa wielu prędkości to "rozwiązanie krótkoterminowe".

 

Jak powiedział Pahor, Słowenia od dawna zabiega o pogłębienie integracji europejskiej "oraz o zmiany instytucjonalne, dzięki którym UE nie byłaby Unią wielu prędkości, ale Unią jakiejkolwiek prędkości".

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie