Prezydent Duda z oficjalną wizytą w Słowenii

Polska
Prezydent Duda z oficjalną wizytą w Słowenii
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przylecieli w niedzielę z wizytą oficjalną do Słowenii. Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem. Prezydenci wydadzą wspólne oświadczenie nt. przyszłości UE.

Wizyta prezydenta Dudy w Słowenii rozpocznie się od spotkania w niedzielę na Zamku Strmol z prezydentem Republiki Słowenii i przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny Mladenem Ivaniciem. Po spotkaniu zaplanowane są oświadczenia dla mediów Dudy, Pahora i Ivanicia.

 

Następnie w Muzeum Regionalnym w Celje prezydenci Andrzej Duda i Borut Pahor wpiszą się do historycznej księgi pamiątkowej.

 

Oficjalne rozpoczęcie w poniedziałek

 

Wizyta oficjalna rozpocznie się w poniedziałek w Lublanie od ceremonii powitania na Placu Kongresowym prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy przez prezydenta Słowenii.

 

Następnie w Pałacu Prezydenckim odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów, po których obaj spotkają się z mediami.

 

Prezydent Duda będzie też rozmawiał z premierem Słowenii oraz z przewodniczącym Parlamentu Republiki Słowenii Milanem Brglezem. Na zakończenie wizyty prezydenci Polski i Słowenii zamkną Polsko-Słoweńskie Forum Inwestycyjne.

 

Współpraca w ramach Trójmorza

 

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zaznaczył, że ważnym politycznym aspektem wizyty prezydenta w Słowenii będzie współpraca w ramach Trójmorza, czyli krajów położonych nad Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem.

 

Prezydent Duda zabiega o zacieśnienie relacji regionalnych w tym formacie, a Słowenia jest - jak zaznaczył Szczerski - ważnym nadadriatyckim partnerem tego trójkąta.

 

- Rozmowy z prezydentem Pahorem będą dotyczyły politycznej współpracy w ramach trójmorskiego trójkata, ale także przyszłości Unii Europejskiej. Prezydenci wydadzą wspólne oświadczenie dotyczące przyszłości Unii - powiedział.

 

Inwestycje polsko-słoweńskie

 

W ramach spotkań politycznych - mówił Szczerski - istotna będzie także rozmowa trójstronna prezydentów Dudy i Pahora z przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny.

 

- Rozmowa dotyczyć będzie przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa na Bałkanach, przyszłości samego państwa Bośni i Hercegowiny, które jest kluczowym elementem w stabilności całego regionu - powiedział prezydencki minister.

 

Szczerski zaznaczył, że wizyta prezydenta Dudy w Słowenii będzie miała także wymiar gospodarczy. Podczas Forum Inwestycyjnego Polsko-Słoweńskiego prezydenci będą zachęcali do kooperacji inwestycyjnej polsko-słoweńskiej.

 

- Słowenia jest ważnym partnerem gospodarczym Polski. Obroty handlowe ze Słowenią są większe niż ze wszystkimi pozostałymi krajami byłej Jugosławii - zaznaczył Szczerski.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie