Lawina w Tatrach. Akcja poszukiwawcza zakończona. Nie było ofiar

Polska
Lawina w Tatrach. Akcja poszukiwawcza zakończona. Nie było ofiar
Google Maps
Lawina zeszła w Tatrach Zachodnich z Niskiej Przełęczy między Łopatą a Jarząbczym Wierchem.

W rejonie Niskiej Przełęczy w Tatrach Zachodnich zeszła w sobotę lawina śnieżna w kierunku Doliny Jarząbczej. Początkowo były przypuszczenia, że pod śniegiem znajduje się człowiek, jednak ratownicy po sprawdzeniu lawiniska nikogo nie odnaleźli - poinformował TOPR.

O zejściu lawiny powiadomił telefonicznie centralę TOPR przypadkowy świadek, który z dystansu widział maszerującą w tym rejonie osobę tuż przed zejściem lawiny.

 

Przeszukują lawinisko z psami

 

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dotarli na lawinisko na pokładzie śmigłowca, gdzie za pomocą sond lawinowych i psów przeczesywali zwały śniegu. W akcji uczestniczyły 23 osoby.

 

- Świadek zejścia lawiny zareagował prawidłowo, powiadamiając ratowników, bo przypuszczał, że pod śniegiem może znajdować się osoba. Na szczęście nic nikomu się nie stało - powiedział dyżurny ratownik TOPR Tomasz Wojciechowski.

 

Na Niską Przełęcz nie prowadzi żaden szlak turystyczny z dolnych partii. Można się tam dostać idąc za czerwonymi znakami granią tatr Zachodnich przez Wołowiec lub Kończystą. Większość szlaków turystycznych powyżej schronisk w Tatrach Słowackich jest zamknięta w okresie od 1 listopada do 15 czerwca.

  

Upadek ze szlaku na Rysy

 

Również w sobotę ze szlaku na najwyższy szczyt w Polsce - Rysy, z dużej wysokości spadł turysta. Ratownicy TOPR przetransportowali ciężko rannego mężczyznę śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.

 

W Tatrach obowiązuje obecnie drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

 

PAP, polsatnews.pl

 

hlk/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie