Prezydenci Polski i Węgier złożyli kwiaty przed tablicą poświęconą Eugeniuszowi Sziklayemu

Polska
Prezydenci Polski i Węgier złożyli kwiaty przed tablicą poświęconą Eugeniuszowi Sziklayemu
PAP/Grzegorz Michałowski

- Z całą pewnością w panteonie tych, którzy posunęli naprzód cywilizację XX wieku jest pilot Eugeniusz Sziklay - powiedział prezydent Andrzej Duda, który wraz z prezydentem Węgier Janosem Aderem uczestniczył w odsłonięciu tablicy upamiętniającej węgierskiego pilota i pioniera spadochroniarstwa.

Tablica została odsłonięta w sobotę na lotnisku w Piotrkowie Trybunalskim. Grób Eugeniusza Sziklaya znajduje się właśnie w tym mieście.

 

- Są takie postaci w historii ludzkości, w historii rozwoju cywilizacji, które zasługują i zostają w szczególnej pamięci. Należą do nich śmiałkowie, którzy pchnęli naprzód postęp. Z całą pewnością w panteonie tych, którzy posunęli naprzód cywilizację XX wieku, jest pilot Eugeniusz Sziklay - powiedział prezydent Duda podczas sobotniej uroczystości.

 

Nowatorski spadochron

 

Sziklay oraz Aurel Biju skonstruowali spadochron "Prometeo", który po raz pierwszy zaprezentowany został w lipcu 1925 roku na pokazach lotniczych w Bukareszcie.

 

Nowatorskie rozwiązanie polegało na wykorzystaniu do wypełnienia czaszy spadochronu, małej butli ze sprężonym powietrzem. Kilka tygodni później Sziklay zginął podczas skoku ze spadochronem w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Dni przyjaźni polsko-węgierskiej

 

Po uroczystościach na piotrkowskim lotnisku prezydenckie pary Polski i Węgier wezmą udział we mszy św. w klasztorze ojców jezuitów. Po jej zakończeniu prezydenci mają się spotkać z mieszkańcami Piotrkowa.

 

Andrzej Duda oraz Janos Ader biorą udział w dwudniowych obchodach dni przyjaźni polsko-węgierskiej, które w tym roku odbywają się w Piotrkowie Trybunalskim.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie