Białoruś: Polka skazana na 15 dni aresztu

Świat
Białoruś: Polka skazana na 15 dni aresztu
Flickr/Guðmundur D. Haraldsson/CC BY 2.0

Dorota N., stale mieszkającą na Białorusi, została zatrzymana w piątek za niepodporządkowanie się poleceniom milicjantów. W sobotę sąd w Mińsku skazał ją na 15 dni aresztu. Zatrzymanie kobiety nie miało związku z sobotnim protestem w stolicy z okazji Dnia Wolności.

Informację o karze aresztu dla Polki podało Radio Swaboda. Potwierdził ją Dzmitry Mironczyk, rzecznik prasowy białoruskiego MSZ. Rzecznik polskiej ambasady potwierdził, że sprawą zajmuje się konsulat.

 

- Otrzymaliśmy informację od organów ochrony porządku, że polska obywatelka została zatrzymana w piątek. W sobotę sąd dzielnicy Sowieckiej w Mińsku zadecydował o ukaraniu jej 15 dniami aresztu administracyjnego za niepodporządkowanie się legalnemu żądaniu funkcjonariusza - powiedział Mironczyk.

 

Chodzi o artykuł 23.4 białoruskiego kodeksu administracyjnego. Rzecznik polskiej ambasady, Marcin Wojciechowski oświadczył, że wydział konsularny ambasady podejmuje działania w celu udzielenia Dorocie N. pomocy konsularnej.

 

Nieoficjalnie: zatrzymana w trakcie kontroli drogowej

 

Według Radia Swaboda obywatelka Polski została zatrzymana w piątek razem z kilkunastoma innymi osobami w biurze białoruskiej Partii Zielonych w Mińsku. Z ustaleń PAP wynika jednak, że do zatrzymania doszło podczas kontroli drogowej, gdy jechała samochodem w towarzystwie obywatela Białorusi.

 

W piątek w biurze Zielonych odbywała się zbiórka pomocy dla osób wcześniej zatrzymanych i przebywających w aresztach, a także dla ich rodzin.

 

Zatrzymano co najmniej 12 obecnych w biurze osób, w tym kilku zagranicznych dziennikarzy, m.in. z Francji i Ukrainy. Rzecznik białoruskiego MSZ zapewnił, że po ustaleniu ich tożsamości, dziennikarze zagranicznych mediów zostali wypuszczeni.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie