Zarzuty dla podejrzanych o wręczanie łapówek inspektorom rybołówstwa

Polska
Zarzuty dla podejrzanych o wręczanie łapówek inspektorom rybołówstwa
Polsat News

Cztery kolejne osoby usłyszały zarzuty wręczania łapówek funkcjonariuszom Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie - poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa. W sprawie podejrzanych jest 10 osób, w tym dwóch inspektorów o przyjmowanie łapówek.

- Na polecenie prokuratora funkcjonariusze komendy wojewódzkiej policji w Szczecinie zatrzymali kolejne cztery osoby, którym przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa określanego mianem łapownictwa czynnego - powiedziała naczelnik Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie Aldona Lema.

 

To osoby, które udzieliły korzyści majątkowej funkcjonariuszom szczecińskiego inspektoratu rybołówstwa morskiego - dodała Lema. Podejrzani złożyli wyjaśnienia, ale prokuratura nie ujawnia ich treści. Śledczy nie udzielają także informacji o wartości ani formie łapówek.

 

Wobec czwórki podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

 

96 zarzutów o charakterze korupcyjnym


Na przełomie lutego i marca br. prokuratura zatrzymała w tej sprawie trzy osoby podejrzane o skorumpowanie pracownika Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie.

 

Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło w listopadzie 2016 r. W ręce policji wpadło wtedy dwóch inspektorów rybołówstwa morskiego oraz jedna osoba niezwiązaną z tą instytucją. Dwóch funkcjonariuszy publicznych usłyszało łącznie 96 zarzutów o charakterze korupcyjnym, a trzecia zarzut paserstwa.

 

Nadzór nad połowami


Do głównych działań Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego należy nadzór połowów komercyjnych, sportowych, rekreacyjnych, a także kontrola działalności zarybieniowej oraz naukowo-badawczej.


Inspektorzy przeprowadzają kontrole zarówno na lądzie jak i na morzu, w tym na pokładach polskich i zagranicznych statków rybackich. Szczeciński oddział odpowiada za obszar Zalewu Szczecińskiego, jeziora Dąbie, Odry Zachodniej oraz za wody Morza Bałtyckiego od zachodniej granicy państwa do Dźwirzyna.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie