Włoskie agencje prasowe zastrajkują w dniu obchodów 60-lecia Traktatów Rzymskich

Świat
Włoskie agencje prasowe zastrajkują w dniu obchodów 60-lecia Traktatów Rzymskich
pixabay.com/public domain

Włoskie agencje prasowe, wśród nich największa, Ansa, zapowiedziały całodobowy strajk, który rozpocznie się w sobotę o godzinie 6 rano. Akcja protestacyjna odbędzie się w dniu obchodów 60-lecia Traktatów Rzymskich i wizyty papieża Franciszka w Mediolanie.

To pierwszy we Włoszech strajk wszystkich agencji informacyjnych. Przystąpią do niego oprócz Ansy także agencje AGI, ADNKronos, Askanews, La Presse i mniejsze portale informacyjne.

 

Strajk, który zakończy się w niedzielę o godzinie 6 rano, ogłoszono na znak protestu w związku z brakiem odpowiedzi rządu na apele o zwołanie spotkania w celu rozważenia alternatywnych rozwiązań dla rozpisanego ogólnoeuropejskiego przetargu, który ma wyłonić agencje dostarczające informacje Radzie Ministrów w Rzymie i wszystkim jej urzędom.

 

Przetarg ten został skrytykowany przez całe środowisko dziennikarskie. Protestujący uważają, że może on zdestabilizować pracę agencji, zagrozić ich istnieniu i miejscom pracy oraz pluralizmowi informacji i ochronie interesów włoskich spółek.

 

Inicjatorzy strajku wyrazili ubolewanie, że akcja przypada w ważnym dniu dla Włoch i Europy, gdy będą trwały obchody 60-lecia podpisania Traktatów Rzymskich. Słowa przeprosin skierowali do prezydenta Sergio Mattarelli, instytucji krajowych, Unii Europejskiej i opinii publicznej.

 

PAP

 

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie