Sondaż: Węgrzy prounijni, choć niezadowoleni z kierownictwa UE

Świat
Sondaż: Węgrzy prounijni, choć niezadowoleni z kierownictwa UE
Flickr/Guillaume Speurt/CC BY-SA 2.0

Zdecydowana większość (73 proc.) Węgrów uważa, że ich kraj powinien pozostać w Unii Europejskiej, choć ponad połowa jest niezadowolona z kierownictwa UE w Brukseli - wynika z opublikowanego w piątek sondażu ośrodka Nezoepont.

73 proc. ankietowanych uważa, że Węgry nie powinny występować z Unii, a tylko 12 proc. - że powinny. Najbardziej podzielony jest w tej kwestii elektorat skrajnie prawicowej partii Jobbik, ale nawet w jego gronie zwolennicy pozostania w UE (72 proc.) zdecydowanie przeważają nad przeciwnikami (24 proc.).

 

Dwie trzecie (66 proc.) ankietowanych uznało, że sprawy w Unii Europejskiej zmierzają raczej w złym kierunku (21 proc. - że w dobrym). 56 proc. jest raczej niezadowolonych z pracy kierownictwa UE, a tylko 24 proc. raczej zadowolonych.

 

Podzielony elektorat lewicy


W tym przypadku najbardziej podzielony jest elektorat lewicy. 57 proc. jej zwolenników jest niezadowolonych z sytuacji w UE, a 40 proc. zadowolonych. Więcej osób jednak jest zadowolonych z kierownictwa Unii (48 proc.) niż niezadowolonych (44 proc.).

 

Sondaż przeprowadzono na próbie 1000 osób w dniach 10-14 marca na zlecenie dziennika „Magyar Idoek” z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Margines błędu wyniósł 3,2 proc.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie