Rada nadzorcza Katowickiego Holdingu Węglowego zaakceptowała przekazanie części kopalni Wieczorek do spółki restrukturyzacyjnej

Biznes
Rada nadzorcza Katowickiego Holdingu Węglowego zaakceptowała przekazanie części kopalni Wieczorek do spółki restrukturyzacyjnej
Polsat News

Rada nadzorcza Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) zaakceptowała przekazanie Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK) dwóch szybów 190-letniej kopalni Wieczorek w Katowicach, wraz z gruntem i częścią podziemnych wyrobisk - wynika z piątkowej informacji spółki.

Wraz z wydzielonym majątkiem, skupionym pod szyldem "Wieczorek 1", do spółki restrukturyzacyjnej ma przejść ok. 550 osób, chcących skorzystać z osłon socjalnych. Jak podał rzecznik holdingu Wojciech Jaros, lista pracowników przechodzących do SRK nie jest jeszcze ostatecznie zamknięta.

 

Przejście do spółki restrukturyzacyjnej ma charakter dobrowolny - końcowa liczba odchodzących będzie wynikała ze złożonych deklaracji oraz zgody pracodawcy na odejście danego pracownika.

 

Przed połączeniem KHW i PGG


Przekazanie majątku i części pracowników Wieczorka do SRK ma nastąpić przed planowanym na pierwsze dni kwietnia połączeniem Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą.

 

Wcześniej wstępnie rozważano zawarcie umowy notarialnej o przekazaniu majątku KHW do SRK już w piątek. Wszystko jednak wskazuje na to, że formalności będą sfinalizowane na przełomie marca i kwietnia, tuż przed fuzją KHW i PGG.

 

SRK przejmie dwa szyby Wieczorka (Poniatowski i Wschodni) wraz z 6,8 hektara gruntu oraz 7,5 km podziemnych wyrobisk.

 

Kończą się złoża


Jak wcześniej informowali przedstawiciele KHW, w ponad 190-letniej kopalni Wieczorek w Katowicach kończą się złoża węgla. Dostępny jeszcze surowiec ma być wyeksploatowany od strony sąsiedniej kopalni Murcki-Staszic.

 

W styczniu obie kopalnie zyskały podziemne połączenie - doszło do połączenia chodnika transportowego w kopalni Wieczorek z przekopem na poziomie 720 w kopalni Murcki-Staszic. Wykonane wyrobisko - chodnik o długości 188 m - to pierwszy etap realnego połączenia pod ziemią tych dwóch kopalń. Teraz wykonane będą dodatkowe wyrobiska, m.in. wentylacyjne, które pozwolą całkowicie uniezależnić ten rejon kopalni Wieczorek od zakładu macierzystego.

 

Pozostała część w SRK do końca roku


Pozostała część Wieczorka - po przekazaniu części "Wieczorek 1" - wraz z infrastrukturą dołową i powierzchniową, ma znaleźć się w spółce restrukturyzacyjnej do końca 2017 roku, choć będzie to jeszcze analizował specjalny zespół, powołany w myśl zawartego na początku marca porozumienia ze stroną społeczną.

 

Wraz z pozostałym majątkiem Wieczorka do SRK mogłaby przejść - jak wcześniej szacowano - kolejna grupa ok. 700 pracowników. DO SRK - także po analizie zespołu - ma również trafić należący do KHW ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej.

 

Kopalnia z XIX wieku


Dzisiejsza kopalnia Wieczorek powstała w 1826 r. W początkach XX wieku przy kopalni powstało osiedle robotnicze Nikiszowiec, uważane dziś za główną turystyczną atrakcję Katowic.


Tworzy je kompleks połączonych ze sobą budynków z charakterystycznej czerwonej cegły, skupionych wokół centralnego placu z neobarokowym kościołem św. Anny. Osiedle znane jest m.in. z licznych filmów o Górnym Śląsku. Od sześciu lat Nikiszowiec jest Pomnikiem Historii.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie