Nowatorski projekt ochrony rybołowa. Kilkadziesiąt platform na słupach wysokiego napięcia

Technologie
Nowatorski projekt ochrony rybołowa. Kilkadziesiąt platform na słupach wysokiego napięcia
YouTube/Echa Leśne

Rybołów jest jednym z najrzadszych gatunków ptaków szponiastych w Polsce. Jego populacja w Polsce szacowana jest na 27 par. W Niemczech występuje około 650 par. Po drugiej stronie Bałtyku jest ich ponad 4000 par. Rusza czteroletni projekt ochrony rybołowa na wybranych obszarach Natura 2000. Jest to wspólne działanie Lasów Państwowych oraz Komitetu Ochrony Orłów.

Projekt ochrony rybołowa nie będzie łatwy, ponieważ trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź, co ogranicza wzrost populacji gatunku.


Konieczne będą działania kompleksowe, polegające na analizie wszystkich zagadnień dotyczących jego życia. Nie wystarczy zapewnienie bezpieczeństwa stanowiskom lęgowym, poprawienie bazy żerowej, ograniczenie zagrożenia czy wyedukowanie społeczeństwa, aby aktywnie chroniło cenny gatunek.  

 

Znanych jest ok. 30 stanowisk lęgowych rybołowów


Projekt rozpocznie szczegółowa inwentaryzacja populacji rybołowa. Obecnie jest znanych ok. 30 stanowisk lęgowych rybołowów,  ale znane są też lokalizacje, gdzie ptaki pojawiają się i nie przystępują do lęgów. Wszystkie takie miejsca trzeba spisać i przeanalizować. 


Działania ochronne dla rybołowa prowadzone są od wielu lat. Niewielka skala i brak kompleksowego podejścia połączonego ze szczegółowym monitoringiem i badaniami służącymi określeniu zagrożeń nie dają jednak kompleksowej wiedzy.


Działania już prowadzone będą kontynuowane, m.in. te rozpoczęte przez Komitet Ochrony Orłów, czyli montaż platform na drzewach w pobliżu miejsc występowania rybołowów. To obszary lęgowe oraz rejony, w których rybołowy widziano w ciągu ostatnich pięciu  lat, co może wskazywać na potencjalne zainteresowanie obszarem jako miejscem lęgowym.

 

Rybołowy lubią słupy wysokiego napięcia


Bardziej innowacyjnym, ale też i bardziej wymagającym działaniem będzie montaż platform na słupach wysokiego napięcia.


Doświadczenia z Niemiec pokazują, że rybołowy lubią takie stanowiska i są tam zupełnie bezpieczne. Obecnie ok. jednej trzeciej  populacji rybołowów w Niemczech (ok. 250 par) gniazduje na słupach wysokiego napięcia. Zdarza się, że na kolejnych słupach oddalonych od siebie o 500 m znajduje się kilkanaście gniazd.


Montaż platform na słupach nie jest prosty, wymaga odpowiedniego sprzętu, doświadczonych monterów, a przede wszystkim wyłączenia napięcia w liniach o znaczeniu strategicznym dla kraju. Pewne doświadczenia ma w tym zakresie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z Gorzowa Wielkopolskiego, która wspólnie z nadleśnictwami z terenu  RDLP w Zielonej Górze i Szczecinie montuje platformy na słupach.


Działania DGLP podejmowane będą na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. W ramach projektu będzie zamontowanych kilkadziesiąt platform.

 

Za pokarm dla rybołowów odpowiedzialni są właściciele stawów rybnych


Rybołowy (Pandion haliaetus) żywią się wyłącznie rybami. Oznacza to, że właściciele stawów rybnych oraz dzierżawcy jezior są odpowiedzialni za dostępność pokarmu dla ptaków. Jeśli celem projektu jest poprawa warunków żerowych i zwiększenie liczby lęgów w Polsce, to kluczowa staje się współpraca z nimi oraz ichtiologami i samorządowcami. Ci ostatni wraz z urzędnikami zatwierdzającymi operaty rybackie lub kontrolującymi gospodarkę rybacką urzędnikami województw marszałkowskich są pośrednio odpowiedzialni za bazę żerową tych ptaków.


Dlatego w trakcie projektu będą prowadzone badania stanu zarybienia jezior, a także stanu ich eutrofizacji (żyzności wód) oraz analiza operatu dla jezior i stawów.

 

Ornitologiczny "big brother" - kamery w gniazdach


Ważnym aspektem realizacji projektu jest przeanalizowanie tak wielu aspektów życia rybołowów jak tylko będzie to możliwe. Ten ornitologiczny "big brother" zapewnią montowane przy gniazdach kamery i fotopułapki.

 

 


Materiały mają przynieść szereg odpowiedzi na pytania: jakie gatunki ryb i jak często przynoszą rybołowy do gniazda, jakie są różnice w zachowaniu ptaków na platformach na słupach i tych na drzewach.


Niezbędna będzie również współpraca z instytucjami odpowiedzialnymi za ochronę przyrody oraz tymi odpowiedzialnymi za ściganie przestępstw czynionych na przyrodzie (policja, prokuratura).  

 

polsatnews.pl

grz/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie