Merkel zaniepokojona rozwojem izraelskich osiedli na Zachodnim Brzegu

Świat
Merkel zaniepokojona rozwojem izraelskich osiedli na Zachodnim Brzegu
PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Angela Merkel i premier Palestyny Mahmud Abbas.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel wyraziła w piątek zaniepokojenie rozbudową izraelskich osiedli na Zachodnim Brzegu, co jej zdaniem zagraża realizacji koncepcji dwóch państw jako rozwiązania konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami.

Zakłada ona pokojową koegzystencję dwóch suwerennych państw - Izraela i Palestyny.

 

Jak przypomina agencja Reutera, Izrael buduje osiedla na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej, czyli na obszarach zajętych przez państwo żydowskie w 1967 roku. Na tym terytorium Palestyńczycy chcą natomiast utworzyć swoje państwo.

 

- Tak jak poprzednio, nie widzę żadnej uzasadnionej alternatywy dla koncepcji dwóch państw. (...) Jestem bardzo zaniepokojona rozwojem sytuacji na Zachodnim Brzegu, które podważają podstawy rozwiązania zakładającego istnienie dwóch państw - mówiła przed spotkaniem z palestyńskim premierem Mahmudem Abbasem w stolicy Niemiec.

 

Zamrożone rozmowy pokojowe

 

Rozmowy pokojowe są zamrożone od 2014 roku, a kwestia żydowskiego osadnictwa na terenach, które w ramach tzw. rozwiązania dwupaństwowego miałyby w przyszłości wejść w skład państwa palestyńskiego, pozostaje jednym z najbardziej spornych tematów.

 

Większość krajów uważa prowadzone przez Izrael osadnictwo za nielegalne, kraj ten jednak odrzuca te zarzuty, powołując się na względy bezpieczeństwa oraz historyczne i polityczne związki z zajmowanymi obszarami.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie