Kolejne interwencje ws. "polskich obozów". Będzie też spotkanie w PE

Polska
Kolejne interwencje ws. "polskich obozów". Będzie też spotkanie w PE
Pixabay.com

Kolejne interwencje w sprawie sformułowania "polskie obozy zagłady" zapowiada Stowarzyszenie Patria Nostra. Prawnicy organizacji wezmą też udział w spotkaniu w Parlamencie Europejskim nt. obrony dóbr osobistych byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady.

- W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z kolejnym przypadkiem użycia sformułowania „polskie obozy zagłady”. Tym razem tego czynu dopuściła się niemiecka telewizja SWR, używając haniebnego określenia w stosunku do niemieckich obozów w Majdanku i Sobiborze - przypomniał w piątek w rozmowie z PAP prezes Stowarzyszenia Patria Nostra radca prawny Lech Obara.

 

Zapowiedział, że prawnicy Stowarzyszenia Patria Nostra i były więzień Auschwitz Karol Tendera wystosują do niemieckiej stacji telewizyjnej przedsądowe wezwanie do usunięcia skutków naruszenia jego dóbr osobistych.

 

Miałoby to polegać na opublikowaniu tekstu przeprosin w języku niemieckim na głównej stronie internetowej przez okres 30 dni - podobnie jak wskazał krakowski Sąd Apelacyjny w sprawie Karola Tendery przeciwko ZDF.

 

- Do Stowarzyszenia Patria Nostra już zaczynają zgłaszać się rodziny ofiar niemieckich obozów w Majdanku i Sobiborze - podkreślił mec. Obara.

 

"Narusza godność i tożsamość narodową"


Prawnik powołał się także na wypowiedź 96-letniego Karola Tendery, który zaistniałą sytuację ocenił jako "bulwersującą" i stwierdził, że "przypisywanie Polakom współudziału w zbrodniach III Rzeszy Niemieckiej podczas II Wojny Światowej jest obraźliwym pomówieniem, które narusza naszą godność i tożsamość narodową".


"Europa pamięta"


Stowarzyszenie Patria Nostra poinformowało również, że prawnicy stowarzyszenia wezmą udział 28 marca w spotkaniu w Parlamencie Europejskim w Brukseli pod nazwą "Europa Pamięta. W obronie dóbr osobistych byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady - aspekty moralne i prawne procesu przeciwko telewizji ZDF i inne przykłady".

 

Organizatorem spotkania jest poseł do PE Kazimierz Michał Ujazdowski. Wezmą w nim udział prawnicy Stowarzyszenia Patria Nostra: mec. Lech Obara, mec. Andrzej Dramiński oraz mec. Piotr Duber. Planowana była również obecność Karola Tendery, jednak z uwagi na jego stan zdrowia i zaawansowany wiek nie będzie on obecny w Brukseli.

 

Walka o przeprosiny


Stowarzyszenie Patria Nostra - reprezentujące Karola Tenderę w procesie przeciwko ZDF - podejmuje kroki prawne przed niemieckim sądem w celu wyegzekwowania prawidłowego przeproszenia go przez tę telewizję.


Sprawa dotyczy wyroku, jaki w grudniu ubr. wydał krakowski sąd apelacyjny, na mocy którego niemiecka telewizja ZDF miała przeprosić na swej stronie internetowej byłego więźnia Auschwitz Karola Tenderę za użycie sformułowania "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz".


Przeprosiny takie ukazały się na internetowej stronie ZDF zaraz po ogłoszeniu wyroku, ale - zdaniem pełnomocników powoda - nie spełniały wymogów formalnych.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie