Prezydenci 12 miast apelują do premier o "opanowanie chaosu" w sprawie samorządów

Polska
Prezydenci 12 miast apelują do premier o "opanowanie chaosu" w sprawie samorządów
PAP/Paweł Supernak

Prezydenci 12 głównych polskich miast zaapelowali w piątek w Warszawie do premier oraz marszałków Sejmu i Senatu o podjęcie dialogu przy proponowaniu zmian dotyczących samorządu. Oczekujemy otwartości, dialogu społecznego i przestrzegania konstytucji - powiedziała prezydent Warszawy.

Prezydenci miast zgromadzili się w piątek w Warszawie na obradach rady fundacji Unii Metropolii Polskich, obecnie przewodniczącą rady jest prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Zmiany w samorządach

 

- Podjęliśmy zgodnie, razem, bez względu na to, jakie mamy afiliacje polityczne, uchwałę, która przede wszystkim zwraca uwagę marszałkowi Sejmu, marszałkowi Senatu i pani premier, że jest gwałcona preambuła konstytucji, która mówi o konieczności podjęcia dialogu. Nie ma żadnej dyskusji, jeśli chodzi o ustrój samorządowy na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - powiedziała na briefingu Gronkiewicz-Waltz, której towarzyszyli prezydenci pozostałych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.

 

Prezydent stolicy dodała, że Unia domaga się zaprzestania wnoszenia przez posłów projektów ustaw, które dotyczą samorządów, bo - jak stwierdziła - takie projekty "w ogóle nie są dyskutowane", a władze samorządowe są ciągle zaskakiwane.

 

"Chaos przy projektowaniu zmian"

 

- Oczekujemy otwartości, rzetelności, dialogu społecznego, przestrzegania konstytucji i innych praw - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

 

Pod apelem "o opanowanie chaosu przy projektowaniu zmian ustrojowych w samorządzie terytorialnym" podpisali się prezydenci 12 miast: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

 

Unia Metropolii Polskich - jak można przeczytać na jej stronie internetowej - powstała w Krakowie w 1990 roku z woli prezydentów miast: Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. W 1993 r. Unia zarejestrowała się jako fundacja miast i została jednym z inicjatorów utworzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dziś w Unii Metropolii Polskich współdziała 12 głównych polskich miast.

 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie