10 najdroższych miast świata. Listę otwiera Singapur

Biznes
10 najdroższych miast świata. Listę otwiera Singapur
wikimediacommons/chenisyuan

Raport brytyjskiej firmy przedstawia koszty życia w wielu miastach na całym świecie. Jego autorzy porównali ceny 160 produktów i usług ze wszystkich dziedzin życia - od żywności przez ubrania po papierosy, ceny wynajmu mieszkań i paliwa. Jako bazę dla porównań przyjęli Nowy Jork, w którym wartość kosztów utrzymania ustalili jako 100.

Opracowanie pod nazwą Worldwide Cost of Living 2017 przygotowała firma badawcza The Economist Intelligence Unit.

 

Autorzy raportu wzięli pod uwagę ceny m.in.: 1 kg chleba, butelki (750 ml) wina, paczki papierosów, litra paliwa.

 

Ponad 20 zł za bochenek chleba

 

Najdroższy okazał się Singapur. Finansowa stolica Azji od czterech lat zajmuje najwyższe miejsce w tym rankingu najdroższych. Na drugiej pozycji uplasował się Hongkong. Trzecie miejsce zajął Zurych - kolejny rok z rzędu najdroższe miasto w Europie - w którym, choć koszty życia nieznacznie spadły, to za bochenek chleba nadal trzeba zapłacić 23 zł.

 

W pierwszej dziesiątce są jeszcze: Tokio, Osaka, Seul, Genewa (cena bochenka chleba obecnie wynosi średnio 26,2 zł, a w ubiegłym roku 27,8 zł), Paryż, Nowy Jork, Kopenhaga.

 

Najmniej kosztownym miastem w tym roku zostało Ałmaty, była stolica Kazachstanu, które zajęło 133. pozycję. Natomiast Warszawa uplasowała się między Moskwą a Pragą, wyprzedzając stolicę Węgier.

                

polsatnews.pl

jop/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie