Turecki ambasador wezwany do unijnej służby dyplomatycznej

Świat
Turecki ambasador wezwany do unijnej służby dyplomatycznej
PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Ambasador Turcji przy UE został wezwany do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych w związku wypowiedzią tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana na temat bezpieczeństwa Europejczyków - poinformowała rzeczniczka ESDZ Maja Kocijanczicz.

- Zaprosiliśmy dziś stałego przedstawiciela Turcji przy UE do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Chcielibyśmy usłyszeć wyjaśnienia wypowiedzi prezydenta Erdogana na temat bezpieczeństwa Europejczyków na ulicach - poinformowała w czwartek Kocijanczicz na konferencji prasowej w Brukseli.

 

W środę Erdogan powiedział: "Jeśli dalej będziecie się tak zachowywać, to jutro żaden Europejczyk, nikt z Zachodu nie będzie mógł nigdzie na świecie spokojnie i bezpiecznie zrobić kroku na ulicy".

 

Kolejna odsłona sporu między UE a Turcją

 

To kolejna odsłona napięć między Ankarą i kilkoma stolicami europejskimi w związku z odwołaniem niektórych wieców przedstawicieli tureckich władz w europejskich miastach w ramach kampanii przedreferendalnej. Zaplanowany na 16 kwietnia plebiscyt ma zadecydować o zmianie systemu Turcji z parlamentarnego na prezydencki.

 

W ostatnim czasie prezydent Erdogan i inni wysocy rangą przedstawiciele tureckich władz wielokrotnie porównywali do nazistowskich czy faszystowskich praktyk działanie niektórych krajów w Europie, głównie Niemiec i Holandii.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie