Trzech 15-latków oszukało 73-latka metodą "na policjanta". Wyłudzili 60 tys. zł

Polska
Trzech 15-latków oszukało 73-latka metodą "na policjanta". Wyłudzili 60 tys. zł
Polsat News

Warszawscy funkcjonariusze zatrzymali dwóch nastolatków podejrzanych o współudział w dokonaniu oszustwa, którego ofiarą padł 73-letni mieszkaniec Wawra. Operacyjni ustalili, że nastolatkowie pełniąc rolę tzw. odbieraków wyłudzili od pokrzywdzonego 60 tys. złotych. Ich sprawą zajęli się policjanci z Wydziału ds. Nieletnich i Patologii, którzy ustalili i zatrzymali trzeciego sprawcę tego czynu.

Jak w większości przestępstw metodą "na policjanta" i w tym przypadku wszystko zaczęło się od telefonu osoby podającej się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego na numer telefonu stacjonarnego pokrzywdzonego. Rozmówca poinformował 73-letniego mieszkańca Wawra, że może paść ofiarą przestępstwa, bo pracownicy banku – w którym ma oszczędności – współpracują z mafią i zamierzają ukraść jego pieniądze.

 

Pieniądze w koszu na śmieci

 

Z relacji oszusta wynikało, że akcja ma na celu uratowanie pieniędzy oraz zdemaskowanie i zatrzymanie nieuczciwych pracowników banku. Fałszywy policjant zapewniał także, że po wszystkim gotówka zostanie zwrócona.

 

Kiedy 73-latek wyjawił, ile pieniędzy posiada na koncie, fałszywy policjant polecił mu, aby poszedł do banku i pobrał część oszczędności, a następnie pozostawił je we wskazanym miejscu.

 

Starszy mężczyzna przekonany, że bierze udział w policyjnych działaniach, udał się do banku, aby zrobić to, co mu polecono. Po wyjściu z placówki, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, zostawił 20 100 zł w koszu na śmieci.

 

Pracownik banku powiadomił policję

 

Po kolejnym telefonie fałszywego policjanta 73-latek ponownie udał się do placówki bankowej, gdzie zamierzał wypłacić 40 000 złotych. Czujny pracownik banku zorientował się, że mężczyzna może paść ofiarą oszustów i powiadomił policję. Funkcjonariusze natychmiast zjawili się na miejscu i kilkanaście minut później zatrzymali 15-letniego Szymona K. i Sebastiana K., którzy usiłowali podjąć kopertę.

 

W toku prowadzonego śledztwa policjanci szybko ustalili i zatrzymali również trzeciego sprawcę tego przestępstwa - 15-letniego Damiana S.

 

15-latkowie zostali przesłuchani. Funkcjonariusze przedstawili im zarzuty za współudział w dokonaniu oszustwa na szkodę 73-latka. Nastolatkowie trafili do policyjnej izby dziecka. Ich sprawą niebawem zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.

 

polsatnews.pl

dk/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie