Prezes TK o mężu - ambasadorze RP w Niemczech: trzeba czekać na ustalenia IPN

Polska
Prezes TK o mężu - ambasadorze RP w Niemczech: trzeba czekać na ustalenia IPN
Polsat News

Należy poczekać, jak zakończy się postępowanie IPN ws. mojego męża - powiedziała w czwartek prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Julia Przyłębska. Podkreśliła, że każdy może zapoznać się z dokumentami IPN na temat sprawy Andrzeja Przyłębskiego, ambasadora RP w Niemczech.

- Oświadczenie zostało wydane przez MSZ i w związku z tym uważam, że należy poczekać na to, jak zakończy się sprawa przed IPN - tak prezes Trybunału Konstytucyjnego odpowiedziała w czwartek w TVP Info na pytanie o sprawę jej męża, którego oświadczenie lustracyjne bada Instytut pamięci Narodowej.

 

Na pytanie, czy "ten fakt" był jej znany wcześniej, prezes TK odpowiedziała: "Tak, był znany".

 

Przyłębska: każdy może sprawdzić

 

- Wszystkie dokumenty zostały opublikowane. Każdy może zapoznać się z tymi dokumentami i zobaczyć, czy są tam jakieś dokumenty, które pokazują na współpracę - dodała sędzia Przyłębska. Na uwagę, czy sam fakt podpisania zobowiązania nie jest kompromitujący, odparła, że "jest to kwestia oceny całokształtu sprawy na podstawie dokumentów".

 

10 marca IPN udostępnił teczkę personalną tajnego współpracownika pseudonim "Wolfgang", dotyczącą Andrzeja Przyłębskiego. Z dokumentów z lat 1979-80 wynika, że TW "Wolfgang" "został pozyskany do współpracy 11 czerwca 1979 r.". Jak podano, w celu "zapewnienia dopływu informacji operacyjnych dotyczących przejawów działalności antysocjalistycznej w środowisku studenckim w Poznaniu".

 

Sam Przyłębski mówił, że niewykluczone, iż szantażowany, pod groźbą nie tylko odmowy wydania paszportu, ale także relegacji ze studiów za kolportaż pism antykomunistycznych, mógł podpisać jakieś zobowiązanie. - Ale związane z tym, że będę "uważny" i "ostrożny" w Anglii, aby nie podejmować współpracy ze środowiskami antyrządowymi w Wielkiej Brytanii i że opowiem o swoim pobycie w Anglii - mówił Przyłębski.

 

Powiedział narzeczonej i kolegom

 

Dodał, że to był czerwiec 1979 r. i po powrocie z Wielkiej Brytanii, opowiedział o swoim pobycie. Mówił też, że po powrocie dwukrotnie poproszono go o spotkanie, które rozumiał jako kontynuację tej współpracy, lecz odmówił. Dodał, że w jego sprawie nie zostało spełnione kryterium tajności, a jest to jeden z pięciu warunków uznania za "kłamcę lustracyjnego". jak stwierdził Przyłębski, o rozmowie w biurze paszportowym poinformował "niektórych kolegów w akademiku oraz narzeczoną".

 

W początkach marca podawano, że weryfikacja przez IPN oświadczenia lustracyjnego Przyłębskiego nastąpi najwcześniej za miesiąc. Pion lustracyjny IPN działa w tej sprawie priorytetowo.

Zgodnie z ustawą lustracyjną, jeśli prokurator pionu lustracyjnego IPN nabierze wątpliwości co do prawdziwości oświadczenia, kieruje sprawę do sądu, który może uznać daną osobę za "kłamcę lustracyjnego". Osoba taka traci pełnioną funkcję publiczną i nie może pełnić jej przez czas od 3 do 10 lat.

 

IPN może też uznać, że nie ma wątpliwości co do prawdziwości oświadczenia - wtedy nie kieruje wniosku do sądu.

 

MSZ: sprawdzany kilka razy

 

W oświadczeniu MSZ podkreślono, że resort nie ma informacji, aby IPN podważył prawdziwość oświadczenia Przyłębskiego, w którym zaprzeczył on współpracy z SB. Resort zaznaczył, że Przyłębski kilkakrotnie przechodził procedurę sprawdzającą.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie