Premier Słowacji "przekonany, że Polska stanie po stronie Unii Europejskiej"

Świat
Premier Słowacji "przekonany, że Polska stanie po stronie Unii Europejskiej"
PAP/EPA/DARIO GAMBARIN

Prowadzimy rozmowy z Polską i wydaje się, że rząd w Warszawie poprze Deklarację Rzymską, której podpisanie jest planowane podczas sobotniego szczytu UE w stolicy Włoch - oświadczył w czwartek premier Słowacji Robert Fico.

- Jestem przekonany, że Polska stanie tam, gdzie stała zawsze, czyli po stronie Unii Europejskiej - zaznaczył Fico podczas posiedzenia parlamentarnej komisji ds. europejskich w Bratysławie. Odpowiedział w ten sposób na pytanie wiceszefa komisji Martina Klusa, czy obawia się, że Polska może zablokować podpisanie Deklaracji.

 

Fico oświadczył, że Słowacja nie ma zastrzeżeń do tego dokumentu, po części dlatego, że zawiera on wiele aspektów ujętych we wcześniejszej deklaracji Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry). - Założenie jest takie, że wszyscy podpiszemy Deklarację Rzymską - poinformował.

 

Jak dodał szef słowackiego rządu, jego obawy wzbudza przede wszystkim Grecja, która zgłaszała obiekcje wobec zapisów Deklaracji dotyczących kwestii społecznych.

 

Deklaracja Rzymska, która ma zostać podpisana w sobotę na nadzwyczajnym szczycie UE z okazji przypadającej tego dnia 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, ma potwierdzić wspólne zaangażowanie na rzecz współpracy w ramach Wspólnoty, a także nawiązać do osiągnięć ostatnich 60 lat. Wyznaczone zostaną wyzwania i zadania na przyszłość, w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo Europy, kwestie socjalne oraz rola UE na scenie globalnej.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie