"Opozycja ma prawo składać wnioski za odwołaniem ministrów". Szyszko ws. wotum nieufności

Polska
"Opozycja ma prawo składać wnioski za odwołaniem ministrów". Szyszko ws. wotum nieufności
PAP/Radek Pietruszka

Prawem opozycji jest składanie wniosków dotyczących odwołania ministrów - powiedział w czwartek minister środowiska Jan Szyszko, odnosząc się do wniosku PO o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa resortu środowiska, którym w czwartek ma zająć się Sejm.

- To jest prawo opozycji - ma prawo składać wnioski za odwołaniem ministrów - powiedział Szyszko w radiowej Jedynce.

 

Wniosek Platformy o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Jana Szyszko popierają Nowoczesna i PSL. PiS zapowiada, że będzie bronić ministra.

 

We wniosku o odwołanie Szyszki posłowie PO skrytykowali uchwaloną w połowie grudnia ub.r. nowelę ustawy, która pozwoliła prywatnym właścicielom ziemi na wycinkę drzew na swoim terenie, bez zezwoleń. Platforma negatywnie oceniła też zmiany personalne w podległych ministerstwu instytucjach, np. Państwowej Radzie Ochrony Przyrody. Sejmowa komisja środowiska negatywnie zaopiniowała wniosek PO o odwołanie ministra Szyszko.

 

"Na pewno posłowie PiS zrobią dobry projekt"

 

Minister pytany był w czwartek o to, czy "wczytał się" w projekt noweli PiS dotyczący wycinki drzew.

 

- Jeszcze nie miałem możliwości się wczytać w to, dlatego że to jest - podobnie jak poprzednia ustawa (...) poselska, więc ministrowie nie mają specjalnego wglądu w ustawy poselskie. Natomiast był wczoraj (w Sejmie - red.) mój wiceminister. Wiem, że dyskutował na ten temat i dzisiaj na pewno rano się z tym zapoznam - powiedział.

 

Jak podkreślił Szyszko, "na pewno posłowie Prawa i Sprawiedliwości" zrobią dobry projekt. - Gdyby były jakieś usterki, na pewno naprawią - powiedział. - Jak są jakieś usterki, to naprawdę głęboko będę współdziałał z posłami - o ile będzie taka możliwość, o ile coś trzeba naprawić, to na pewno naprawimy - zapowiedział Szyszko.

 

Projekt PiS i Nowoczesnej

 

Posłowie podczas środowego posiedzenia komisji środowiska mieli rozpatrzyć trzy punkty. Miały się odbyć m.in. pierwsze czytania dwóch projektów nowelizacji ustawy o ochronie przyrody przygotowanych przez PiS i Nowoczesną.

 

Posłowie przegłosowali jednak przerwę w obradach komisji do następnego posiedzenia Sejmu. Wątpliwości członków komisji wzbudziły przepisy projektu Prawa i Sprawiedliwości, które uniemożliwiałby po wycięciu drzew na nieruchomości prowadzenie na niej działalności gospodarczej przez pięć lat.

 

Projekt noweli PiS dotyczący wycinki drzew ma zaostrzyć obowiązujące od 1 stycznia liberalne prawo ws. wycinki na prywatnych gruntach. Od początku roku obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Przepisy ustawy wzbudziły społeczne protesty.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie