Ławrow: Rosja jest gotowa do rozmów o redukcji broni jądrowej

Świat
Ławrow: Rosja jest gotowa do rozmów o redukcji broni jądrowej
PAP/EPA/DAVID MAREUIL / POOL

Rosja jest gotowa do dyskusji na temat redukcji potencjału jądrowego, ale należy w takich rozmowach uwzględniać wszystkie czynniki wpływające na stabilność strategiczną - powiedział w czwartek szef MSZ Siergiej Ławrow.

- Jesteśmy gotowi dyskutować o możliwościach dalszej stopniowej redukcji potencjału jądrowego, jednak tylko z uwzględnieniem wszystkich czynników określających stabilność strategiczną, nie tylko liczby strategicznej broni ofensywnej - powiedział Ławrow.

 

Podkreślił, że Rosja jest gotowa do dyskusji na ten temat "uwzględniając rosnącą aktualność nadania temu procesowi charakteru międzynarodowego".

 

"Pełna likwidacja arsenałów nie rozwiąże problemów"

 

Ławrow ocenił, że możliwości dalszych dwustronnych redukcji ze Stanami Zjednoczonymi są obecnie wyczerpane. Podkreślił także, że trzeba poczekać, aż nowa administracja USA określi ostatecznie priorytety swojej polityki.

 

Szef rosyjskiej dyplomacji uznał, że pełna likwidacja arsenałów jądrowych "nie rozwiąże problemów" i że nie nastąpiła jeszcze pora, by całkowicie zakazać broni jądrowej.

 

Nowy projekt postępowania w cyberprzestrzeni

 

Łarow, który wystąpił z wykładem w Akademii Wojskowej Sztabu Generalnego sił zbrojnych Rosji oświadczył także, że nastał moment na opracowanie konwencji międzynarodowej dotyczącej bezpieczeństwa informatycznego, w tym problemów przestępczości komputerowej.

 

Przypomniał, że wspólnie z krajami partnerskimi w Szanghajskiej Organizacji Współpracy Moskwa opracowuje nowy projekt zasad postępowania w cyberprzestrzeni, który rozpowszechniła już na forum ONZ.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!