"Chętnych było wielu". Pierwszy w Polsce rowerowy patrol drogówki ruszy w Poznaniu

Polska
"Chętnych było wielu". Pierwszy w Polsce rowerowy patrol drogówki ruszy w Poznaniu
KMP Poznań

Czworo policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zamieni radiowozy na rowery. - To młodzi, otwarci funkcjonariusze, bardzo chcą już jeździć. Nie mogą się doczekać - powiedziała polsatnews.pl sierż. sztab. Patrycja Banaszak z poznańskiej policji. Jako pierwsi pokazujemy rowery, na których dwie policjantki i dwóch policjantów wyruszą 3 kwietnia na pierwszy patrol.

Rowerowe patrole w Polsce do tej pory były realizowane jedynie przez oddziały prewencji. Poznańska rowerowa drogówka będzie pierwszą w Polsce.

Ma reagować na wszelkie przypadki naruszenia prawa, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym w korelacji rowerzystów, pieszych i kierowców.

 

Do pełnienia patroli rowerowych policjanci zgłaszali się sami. - Zostali wybrani spośród wielu chętnych - poinformowała sierż. sztab. Banaszak. Zapewniła, że funkcjonariusze nie będą mieli żadnych problemów z kondycją, gdyż  młodzi ludzie, którzy lubią jazdę na rowerze. - Jedna z wybranych do patroli policjantek startowała przed laty w zawodach rowerowych - dodała.

Mundury dopiero są szyte

Nie są jeszcze gotowe specjalne mundury dla rowerowych policjantów. - Są właśnie szyte różne komplety umundurowania, na każdą pogodę, będą mieli m.in. krótkie szorty na upał i długie spodnie, gdy będzie chłodniej - wyjaśniła Banaszak.

Patrole będą mieszane - policjantka i policjant; czuwać będą nad bezpieczeństwem mieszkańców, szczególnie w centrum miasta.

- Dzięki rowerom mają sprawnie dojechać w największe zakamarki miasta. Dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie wjedzie radiowóz, a z pewnością będą szybsi niż patrol pieszy - powiedziała sierż. sztab. Banaszak.

Rower jako broń

Jak przekonywała, działania policjantów nie ograniczą się tylko jednak do represji.

 

- Rowerzyści będą informowani o przepisach ruchu drogowego i zagrożeniach wynikających z niestosowania się do nich. Będą uświadamiać cyklistów, jak ważną rolę w ich bezpieczeństwie odgrywają elementy odblaskowe i kaski ochronne - powiedziała.

Same rowery mogą stanowić również efektywne i usankcjonowane prawnie narzędzie przymusu bezpośredniego, pomagające w szybkim unieszkodliwianiu zagrożeń. Polskich policjantów w posługiwaniu się rowerem w taki sposób, by obezwładnić przeciwnika, przeszkolą w pierwszych dniach kwietnia funkcjonariusze z Holandii, którzy mają największe doświadczenie w patrolowaniu ulic na jednośladach.

Kross model Level B6

Portalowi polsatnews.pl poznańska policja zaprezentowała rowery, na które 3 kwietnia wsiądą policjanci z poznańskiej drogówki.

 

 

 

To polski Kross model Level B6. Model ten zbudowany jest na aluminiowej ramie, a jego największym atutem jest precyzyjny i niezawodny układ napędowy z tylną przerzutką SLX oraz mechanizmem korbowym SR Suntour XCM-AX-D. Rower posiada zyskujące coraz większą popularność koła w rozmiarze 29 cali, co ma przełożyć się na lepsze pokonywanie przeszkód np. nierówności czy dziur.

Na rowerach marki Kross jeździ Maja Włoszczowska, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska i złota medalistka mistrzostw świata w kolarstwie górskim.

polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie