Był terrorystą, później ministrem. Na jego pogrzeb przyszły tłumy

Świat
Był terrorystą, później ministrem. Na jego pogrzeb przyszły tłumy
PAP/EPA/PAUL MCERLANE

Tysiące ludzi uczestniczyły w czwartek w Londonderry w pogrzebie Martina McGuinnessa, dawnego terrorysty IRA, architekta porozumienia po ponad 30-letnim konflikcie w Irlandii Północnej, zastępcy pierwszego ministra Irlandii od 2007 r. do stycznia 2017. Wśród żałobników był m.in. były prezydent USA Bill Clinton.

McGuinness, który zmarł w wieku 66 lat, uchodził przez lata za mózg organizacji terrorystycznej Irlandzka Armia Republikańska (IRA). Obecnie jest kojarzony z procesem pokojowym pomiędzy katolikami i protestantami w brytyjskim Ulsterze, zapoczątkowanym ogłoszeniem rozejmu przez IRA i porozumieniami międzypartyjnymi okrągłego stołu pod patronatem rządów w Londynie i Dublinie w kwietniu 1998 r. Efektem tego procesu było odzyskanie przez prowincję szerokiej autonomii. Na mocy porozumienia z Wielkiego Piątku dwa największe ugrupowania unionistyczne i nacjonalistyczne sprawują wspólnie rządy nad Irlandią Północną w ramach obowiązkowej koalicji.

 

Był ministrem oświaty

 

W 2007 roku wszedł do rządu jako minister oświaty. Ze stanowiska wicepremiera północnoirlandzkiego rządu, które piastował również od 2007 roku, McGuinness zrezygnował w styczniu bieżącego roku na skutek konfliktu z pierwszą minister Arlene Foster, zarazem przewodniczącą protestanckiej probrytyjskiej Partii Demokratycznych Unionistów (DUP), dotyczącego domniemanych malwersacji wokół dofinansowania energii ze źródeł odnawialnych

 

Jego rezygnacja ze stanowiska wiceszefa rządu doprowadziła do upadku gabinetu utworzonego po wyborach, które odbyły się zaledwie 10 miesięcy wcześniej.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie